فناوری

ربات چهار پای بند باز توسط تیم رباتیک ایتالیایی ساخته شد

ربات چهار پای بند باز توسط تیم رباتیک ایتالیایی

تیمی از پژوهشگران ایتالیایی موفق شده است ربات چهار پای ۹۰ کیلوگرمی بسازد که می‌تواند از پلی به پهنای فقط ۶ سانتی‌متر عبور کند.ربات چهار پای می‌توانند کارهایی چشمگیر مثل کشیدن هواپیما یا بالارفتن از فنس را انجام دهند؛ ولی هنوز محدودیت‌هایی دارند. اغلب این ربات‌ها برای راه‌رفتن به سطحی نسبتا وسیع نیاز دارند. تیم رباتیک ایتالیایی برای رفع این محدودیت در حال تلاش است.حفظ و بازیابی تعادل در هنگام اعمال نیروهای خارجی یک موضوع بسیار مهم برای ربات چهار پای می‌باشد. اهمیت این موضوع به این دلیل است که ربات چهار پایباید در محیط‌های ناهموار حرکت کرده و این نیروها جزء لاینفک این سطوح می‌باشند.

این تیم کنترلر رباتیکی ساخته‌اند که به ربات چهارپا کمک می‌کند روی چوب موازنه (Balanced Beamاز زمانی که ایده ساخت ماشین‌های جایگزین نیروی کار به ذهن انسان رسید، بیش از دو قرن می‌گذرد. با نگاهی به سیر تکامل ساختارهای رباتیکی، از اولین ربات‌های پادار ریبرت تا ربات‌های چهارپای بوستون داینامیکس، ما همواره به دنبال خلق ماشین‌هایی بوده‌ایم که در توانایی حرکت در محیط به پای موجودات زنده برسند.

با پی‌ بردن به اهمیت ساختار بدن در دستیابی به رفتار مطلوب و ساده‌سازی کنترل‌کننده، روند طراحی نیز سرعت گرفت. ایده دینامیک طبیعی سبب شد محققان به سمت ساختارهای ساده‌ی غیرفعالی پیش بروند که در آن‌‌ها نقش کنترل‌کننده، در صورت نیاز، تنها به تنظیم حرکت بر مبنای تغییر شرایط محیطی محدود شود. از طرف دیگر، با الهام از مشاهدات بیولوژیکی، استفاده از عناصر نرم نیز مورد توجه محققان علم رباتیک قرار گرفت. با وجود تمام این پیشرفت‌ها، هنوز فرایند طراحی وابسته به خلاقیت و توانایی ما در درک پیچیدگی موجود و روابط بین بخش‌های مختلف ساختار است و جای خالی یک متدولوژی جامع طراحی، احساس می‌شود.) قدم بزند.

این ربات چهارپا می‌تواند تنها با استفاده از دو پا تعادلش را حفظ کند و به‌صورت پاشنه‌پنجه قدم بزند. کنترلر مذکور در شبیه‌سازی‌های دیجیتالی به رباتی ۹۰ کیلویی امکان داد از پلی به پهنای تنها ۶ سانتی‌متر عبور کند.

پژوهشگران مؤسسه‌ی فناوری ایتالیا (IIT) در ویدئویی نشان می‌دهند که چگونه ربات مجهز به این کنترلر، حتی وقتی هُل داده می‌شود، تعادلش را روی دو پا حفظ می‌کند.

این ربات حتی می‌تواند با قرار‌دادن پاهایش روی دو سطح دارای ارتفاع متفاوت، تعادلش را روی دو پا حفظ کند. این تیم از IIT یافته‌هایشان را در مقاله‌ای به‌تفصیل شرح داده‌اند؛ مقاله‌ای که در وب‌سایت arXiv منتشر شده است.

بدون تردید در ایالات متحده، «اسپات»، ربات شرکت بوستون داینامیکس، محبوب‌ترین ربات چهارپا است؛ ولی احتمالا با تولید کنترلرهای رباتیک جدید مثل کنترلر IIT، شاهد کاربردهای بیشتری از ربات‌های چهارپا خواهیم بود.

منبع:zoomit

دیدگاهتان را بنویسید