تخمین سن جهان برای اولین بار توسط تلسکوپ فضایی هابل

تلسکوپ فضایی هابل به حل بسیاری از مشکلات نجوم که دانشمندان قبل از در مدار قرار گرفتن آن با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کردند کمک کرد.


اخترشناسان دانشگاه اورگان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ، سن جهان را 12.6 میلیارد سال تخمین می زند.اولین طرح تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۲۳ تدوین شد. در دهه ۷۰ میلادی روی هابل سرمایه‌گذاری شد و قرار شد در سال ۱۹۸۳ در مدار قرار گیرد اما پروژه با تأخیر فنی و مشکل بودجه چند سالی عقب افتاد.ادوین هابل اولین نفری است که برای اولین بار توانست نرخ انبساط جهان را در سال 1929 محاسبه کند.

علاوه بر همهٔ این اکتشافات مهندسان ناسا دوربین بسیار قوی جدید خود موسوم به دوربین پیشرفتهٔ نقشه‌برداری را روی تلسکوپ فضایی نصب کردند. عکسهای خارق العادهٔ این دوربین برای محاسبه سن جهان گرفته شده است و تا مدت‌ها مورد بحث مجامع علمی جهان بود. تلسکوپ فضایی هابل هم مانند بسیاری از مأموریت‌های فضایی به موفقیت هایی بیشتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد دست پیدا کرده است.

به گفته جیمز شومبرت، استاد فیزیک UO، این روشها به نتیجه گیریهای مختلفی می رسند. در مقاله ای که در تاریخ 17 ژوئیه در مجله نجوم منتشر شد، وی و همکارانش از یک رویکرد جدید پرده برداشتند که یک ابزار اندازه گیری مسافت را که به عنوان رابطه باریونیک تولی فیشر مستقل از هابل است، مجدداً ارزیابی می کند.

شومبرت میگوید: مسئله تخمین مقیاس فاصله، همانطور که مشخص است، بسیار دشوار است زیرا مسافت تا کهکشان ها وسیع است و تخمین فاصله آنها بسیار سخت وکار دشواری میباشد.

تیم Schombert رویکرد Tully Fisher را با استفاده از مسافت دقیق تعریف شده و در یک محاسبه خطی از 50 کهکشان مجددا محاسبه کرده و به عنوان راهنمایی برای سنجش مسافت 95 کهکشان دیگر استفاده کرد. وی خاطرنشان کرد که جهان با مجموعه ای از الگوهای پیچیده ریاضی بیان شده و معادلات حاکم بر آن بیانگر این مطلب میباشد.

تیم وی میزان ثابت جهان را در هابل سرعت 75.1 کیلومتر در ثانیه در هر مگاپارسک تعیین می کند. megaparsec واحد مشترک اندازه گیری های مربوط به فضا، برابر با یک میلیون پارس است. پارسک حدود 3/3 سال نوری است.

تیم او نوشت، تمام ارزشهای محاسباتی ثابت هابل پایین تر از 70درصد،و با اطمینان 95 درصد قابل رد هستند.

Schombert گفت، تکنیک های اندازه گیری سنتی در طول 50 سال گذشته،نرخ 75 را تعیین کرده اند، اما CMB نرخ 67 را محاسبه می کند. .

شومبرت بیان میکند:تنش در این زمینه از این واقعیت ناشی می شود که این تفاوت خارج از خطاهای مشاهده است و اصطکاک زیادی را در جامعه کیهان شناسی ایجاد می کند.

محاسبات به دست آمده از مشاهدات مایکروویو ویلکینسون نژاد ناهمسانگردی ناسا در سال 2013، سن جهان را 13.77 میلیارد سال قرار داده است، که در حال حاضر، نشان دهنده مدل استاندارد کیهان شناسی بیگ بنگ است. مقادیر ثابت هابل با تکنیک های مختلف سن جهانی را بین 12 تا 14.5 میلیارد سال تخمین می زند.

مطالعه جدید، مبتنی بر بخشی از مشاهدات انجام شده با تلسکوپ فضایی Spitzer، با اضافه کردن یک روش کاملاً تجربی، با استفاده از مشاهدات مستقیم، برای تعیین فاصله تا کهکشان ها، عنصر جدیدی را در چگونگی تعیین محاسبات برای رسیدن به ثابت هابل می افزاید.

خروج از نسخه موبایل