آیا وسیله نقلیه جدید دو حالته (DMV) یک اتوبوس یا یک قطار است؟

ژاپن در 25 دسامبر قصد دارد یک وسیله نقلیه جدید دو حالته (DMV) را که هم کارایی یه اتوبوس و هم کارایی یک قطار را دارد به چرخه حمل و نقل خود اضافه کند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

سیستم DMV توسط شرکت راه آهن آسا ساحل ژاپن اداره می شود و در حال حاضر دارای سه وسیله نقلیه است که تقریباً 123 کیلومتر (76 مایل) را از استان توکوشیما تا استان کوچی می پیماید.

هر وسیله نقلیه جدید دو حالته (DMV) در اصل یک اتوبوس دیزلی اصلاح شده است که می تواند 23 مسافر (18 سرنشین، چهار نفر ایستاده) را به همراه راننده حمل کند. هنگامی که در جاده است، مانند هر اتوبوس دیگری به سادگی روی لاستیک های خود حرکت می کند و هنگامی که در مسیر ریل‌های مخصوص DMV قرار می گیرد، با فشار دادن یک دکمه باعث می‌شود مجموعه‌ چرخ‌های ریلی جلو و عقب از قسمت زیرین آن یه خط ریل وصل شوند.

در هنگام حرکت در ریل، لاستیک‌های جلوی خودرو کاملاً از مسیر بلند می‌شوند اما لاستیک‌های عقب برای تأمین نیروی محرکه با ریل‌ها در تماس هستند. وسیله نقلیه جدید دو حالته (DMV) می تواند حداکثر سرعت حالت ریلی 80 کیلومتر در ساعت (50 مایل در ساعت) را مدیریت کند، اگرچه در عمل در سرعت 60 کیلومتر در ساعت (37 مایل در ساعت) باقی می ماند.

DMV در طول مسیر ساحلی خود (که عمدتاً برای ارائه خدمات به گردشگران در نظر گرفته شده است) طبق گزارش ها، کل فرآیند تغییر از حالت جاده ای به حالت ریلی را فقط 15 ثانیه انجام می دهد. به دلایل ایمنی، این وسیله نقلیه از خطوط ریلی موجود که در حال حاضر توسط قطارها استفاده می شود، استفاده نخواهد کرد.

طبق گفته راه آهن ساحلی آسا، اتوبوس های DMV در مسیر ریلی نسبت به اتوبوس های سنتی مصرف سوخت و آلایندگی کمتری دارند و همچنین به تعمیر و نگهداری کمتری نیز نیاز دارند.

این شرکت همچنین ادعا می کند که اتوبوس DMV اولین اتوبوس دو حالته جهان خواهد بود که برای استفاده عمومی طراحی شده است و این شرکت در حال ارتقا نمونه های دیگر این وسیله نقلیه است.

 

منبع: asatetu

خروج از نسخه موبایل