سنسورهای تشخیص فشار صندلی برای آنالیز رانندگان در حالت مستی

تیمی از دانشمندان ژاپنی ادعا می‌کنند که دوربین‌ های یکپارچه خودرو برای تشخیص رانندگان مست همیشه قابل اعتماد نیستند. این تیم موفق به ساخت صندلی ماشینی شدند که راننده مست را تشخیص می دهد. در این سیستم از سنسورهای تشخیص فشار صندلی استفاده شده است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

سیستم های مبتنی بر دوربین معمولاً به یکی از دو روش زیر کار می کنند. در برخی موارد، دوربین‌ های بیرونی رو به جلو، حرکات ناگهانی خودرو را تشخیص می دهند. در برخی دیگر، دوربین های داخلی، چهره راننده را آنالیز می کند.

به گفته محققان مؤسسه ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی ژاپن، هر دو روش فوق دارای اشکالات بالقوه ای هستند. دانشمندان بیان می‌کنند که دوربین‌های بیرونی می‌توانند توسط زباله‌هایی مانند گل پوشیده شوند، در حالی که دوربین‌های داخلی ممکن است در شرایطی با نور کم کار نکنند.

سنسورهای تشخیص فشار صندلی می تواند با آنالیز حرکات بدن راننده به کمک پلیس برای تشخیص راننده های مست بشتابد. یک نوع از این سنسورها روی تکیه‌گاه صندلی قرار می‌گیرد و می‌تواند ضربان قلب و میزان تنفس راننده را تشخیص دهد. علائم راننده در هنگام خواب‌آلودگی به روش‌های مشخصی تغییر می‌کنند که سنسور فوق می تواند این علائم را تشخیص دهد.

سنسورهای تشخیص فشار صندلی از مواد پیزوالکتریک ساخته شده‌اند که در اثر فشار مکانیکی جریان الکتریکی تولید می‌کنند. به طور معمول، چنین موادی نمی توانند دمای بالا را تحمل کند و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در خودروها برای این کار لازم است.

محققان این مشکل را با ساندویچ کردن کابل کواکسیال تشخیص جریان الکتریکی در یک صفحه تا شده ساخته شده از یک ماده پیزوالکتریک ویژه حل کردند. این ماده شامل یک بستر پلاستیکی پلی‌آمید است که در یک طرف آن لایه‌ای از اکسید روی گنجانده شده و روی هر دو طرف آن یک خمیر نقره چاپ شده قرار گرفته است. با این روش یک سنسور مقاوم در برابر حرارت به دست آمده است که تا دمای  250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد) را تحمل می کند.

این تحقیق به عنوان مقاله ای در مجله ACS Applied منتشر شده است و دانشمندان ژاپنی به دنبال ادغام این فناوری در صندلی راننده در ماشین ها هستند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

خروج از نسخه موبایل