معرفی خودرو GMC Hummer EV یک پیکاپ تمام الکتریکی

خودرو GMC Hummer EV یک پیکاپ تمام الکتریکی است که نمایی اجمالی از آیندهٔ الکتریکی جنرال موتورز را نشان می‌دهد. هرچند جی‌ام‌سی هامر EV بسیار مدرن‌تر از مدل‌های قبلی H2 و H3 به نظر می‌رسد اما در طراحی بیرونی کاملاً به میراث هامر پایبند است.

در جلوی خودرو الکتریکی هامر چراغ‌های باریک H شکلی جایگزین نمونه‌های گرد محصولات قبلی هامر شده و در بین آن‌ها جلوپنجرهٔ باریک چراغ‌داری جای گرفته است. در این قسمت سپر بسیار بزرگ و صفحه محافظ زیرین آن‌هم جلب‌توجه می‌کند که توانایی‌های آفرود خودرو را به بیننده القاء می‌کنند. در پروفیل جانبی هامر خط کمر بالا و پنجره‌های کوتاه به همراه خط سقف نسبتاً صاف با پانل‌های قابل برداشتن به چشم می‌خورد که تجربهٔ رانندگی در هوای آزاد را فراهم می‌کند. این پانل‌ها شفاف هستند و هنگام برداشتن می‌توان آن‌ها را در صندوق بار جلو قرار داد.

چراغ‌های عمودی LED و سپر وظیفه سنگین با حلقه‌های بکسل D شکل از ویژگی‌های طراحی بخش عقبی پیکاپ الکتریکی هامر هستند. این پیکاپ همچنین مثل جی‌ام‌سی سی‌یرا به درب پشتی چندمنظورهٔ شش حالته مجهز شده و شیشهٔ عقب آن‌هم به‌صورت برقی پایین می‌آید. با توجه به اینکه در طراحی هامر EV اهداف آفرودی مدنظر بوده است، جنرال موتورز آن‌را به‌صورت استاندارد به تایرهای ۳۵ اینچی گودیر رانگلر مجهز کرده است. به لطف این تایرها، هامر EV می‌تواند از موانع عمودی با ارتفاعی تا ۴۵۷ میلی‌متر عبور کرده و در عمق ۶۱۰ میلی‌متری آب حرکت کند؛ اما اگر این هم کافی نباشد، لاستیک‌های بزرگ‌تر ۳۷ اینچی هم برای آن قابل سفارش خواهد بود.

GMC Hummer EV در داخل طراحی بسیار مدرن و منحصربه‌فردی دارد که یک صفحه آمپر دیجیتالی ۱۲.۳ اینچی و یک نمایشگر ۱۳.۴ اینچی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن هستند. این نمایشگر بزرگ امکان دسترسی به سیستم اولترا ویژن هامر را فراهم می‌کند که به حداکثر هجده دوربین مختلف مثل دوربین‌های زیر خودرو الکتریکی هامر برای جلوگیری از برخورد با موانع مجهز است. سیستم اطلاعاتی-سرگرمی هامر همچنین از ویجت‌های آفرود هم برخوردار است که اطلاعاتی در مورد وضعیت مسیر و عملکردهای خودرو را نشان می‌دهد. این پیکاپ الکتریکی همچنین به آخرین نسخه از سیستم رانندگی نیمه‌خودکار سوپر کروز هم مجهز شده که امکان رانندگی بدون دخالت دست در بیش از ۳۲۰ هزار کیلومتر از بزرگراه‌های آمریکا و کانادا را فراهم می‌کند.

هامر EV در ابتدا صرفاً با قوی‌ترین نسخهٔ خود به بازار عرضه می‌شود. این مدل به سه موتور الکتریکی مجهز است که مجموعاً ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند. البته همه مطمئن هستیم که این عدد گشتاور چندان واقعی نیست و احتمالاً نشان‌دهندهٔ گشتاور محل تماس لاستیک‌ها با مسیر است که همیشه بالاتر از گشتاور واقعی موتور است. طبق گزارش کارانددرایور، موتورهای الکتریکی هامر احتمالاً نزدیک به ۱۱۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند که البته این هم عدد چشمگیری است. به لطف نیروی این موتورها، پیکاپ الکتریکی هامر در صورت استفاده از لانچ کنترل ظرف تنها ۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

انرژی موردنیاز این موتورها توسط باطری‌های جدید جنرال موتورز موسوم به اولتیوم تأمین می‌شود که هنوز ظرفیت آن‌ها اعلام نشده اما با هر بار شارژ امکان پیمودن بیش از ۵۶۰ کیلومتر را برای این پیکاپ الکتریکی قدرتمند فراهم می‌کنند. این باطری‌ها همچنین از قابلیت شارژ با شارژرهایی با حداکثر ظرفیت ۳۵۰ کیلووات برخوردار هستند که ظرف ۱۰ دقیقه شارژ، حدود ۱۶۰ کیلومتر به بُرد خودرو اضافه می‌کنند.

این اعداد برای یک پیکاپ دیوانه‌وار هستند اما ویژگی‌های چشمگیر GMC Hummer EV به اینجا ختم نمی‌شود زیرا این ماشین به سیستم فرمان گیری چهارچرخ با قابلیت CrabWalk یا خرچنگ هم مجهز شده است. این سیستم در سرعت‌های پایین به چرخ‌های عقب زاویهٔ مشابهی با چرخ‌های جلو می‌دهد و امکان حرکت مورب را برای پیکاپ فراهم می‌کند. به گفتهٔ جی‌ام‌سی، این ویژگی موجب بهبود مانور پذیری خودرو در مسیرهای پُرچالش می‌شود. علاوه بر این، جی‌ام‌سی هامر EV به سیستم تعلیق بادی تطبیقی با حالت Extract هم مجهز شده که می‌تواند ارتفاع تعلیق را تا ۱۵۰ میلی‌متر افزایش دهد.

 

اولین نمونه‌های هامر EV که در پاییز سال آینده به بازار عرضه می‌شود از نوع Edition 1 خواهد بود که ۱۱۲,۵۹۵ دلار قیمت دارد. مطمئناً این هرگز رقم ارزانی نیست اما نسخهٔ Edition 1 کاملاً مجهز بوده و به‌صورت استاندارد از سقف باز شونده، حالت رانندگی Watts to Freedom، کمک‌فنرهای تطبیقی، پکیج آفرود با زره محافظ زیر خودرو، سیستم فرمان گیری چهارچرخ با CrabWalk و سیستم سوپر کروز برخوردار خواهد بود. همهٔ هامرهای Edition 1 با رنگ بیرونی سفید و تریم داخلی برنزی ارائه می‌شوند.

یک سال بعد از عرضهٔ اولیهٔ هامر EV یعنی در پاییز سال ۲۰۲۲ یک نسخهٔ ارزان‌تر ۱۰۰ هزار دلاری با نام ۳X ارائه خواهد شد. این مدل هم به سه موتور مجهز خواهد بود اما قدرت آن‌ها به ۸۰۰ اسب بخار و بُرد خودرو الکتریکی هامر به حدود ۴۸۰ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. سپس در بهار سال ۲۰۲۳، مدل ۲X با قیمت ۹۰ هزار دلار به بازار می‌آید. این مدل به قوای محرکهٔ دو موتوره با ۶۲۵ اسب بخار قدرت مجهز خواهد بود اما علیرغم کاهش قدرت، همچنان می‌تواند بیش از ۴۸۰ کیلومتر را با هر بار شارژ طی کند؛ و سرانجام یک سال بعد در بهار ۲۰۲۴ نیز مدل پایه با قیمت ۸۰ هزار دلار عرضه خواهد شد. این مدل از همان موتورهای مدل ۲X استفاده می‌کند اما بُرد آن به حدود ۴۰۰ کیلومتر کاهش میابد.

جی‌ام‌سی هامر EV در Factory Zero جنرال موتورز تولید می‌شود و این شرکت هم‌اکنون رزرو خرید آن‌را با مبلغ ۱۰۰ دلار آغاز کرده است.

 

منبع: pedal

خروج از نسخه موبایل