شناسایی 11 گونه از ماهی ها که قادر به راه رفتن در خشکی هستند

ایده ماهی در حال راه رفتن مضحک به نظر می رسد اما تحقیقات جدید نشان داده است که گونه هایی از ماهی ها وجود دارند که بر خلاف تصور ما ممکن است بتوانند در خشکی قدم بزنند. این تحقیق طبق مطالعه دقیق بر روی اسکلت های خانواده ماهیان Hillstream loach در آسیا به دست آمده است.

اطلاعاتی که از گونه عجیب ماهی فرشته غار کور و کمیاب (یا Cryptotora thamicola) بدست آمده است به ما این آگاهی را می دهد که آنها تا حدی می توانند راه بروند. این مطالعه نشان می دهد که حداقل 10 گونه دیگر نیز وجود دارد که از همین توانایی برخوردارند.

محققان امیدوارند با شناسایی اینکه کدام گونه ها مانند Hillstream loach می توانند برای لحظه ای از مشکلات تنفسی چشم پوشی کنند و مانند مهره داران از آب خارج شوند و بر روی خشکی راه بروند به درک بهتری از آبزیان برسند.

کمربند لگن ( اتصال بین ستون فقرات و باله لگن ) نقش کلیدی در راه رفتن را دارد. این تیم با بررسی ساختار اسکلت 29 گونه مختلف از گروه hillstream loach توانستند سه نوع مختلف از شکل اسکلت لگن این موجودات را شناسایی کنند و دریافتند که احتمالا باید 10 گونه دیگر نیز همان اتصال استخوانی Cryptotora thamicola را دارا باشند.

زیست شناسان موزه تاریخ طبیعی فلوریدا می گویند: ماهی ها معمولاً هیچ ارتباطی بین ستون فقرات و باله لگن ندارند. اما پیش از این تحقیق ما فکر می کردیم که فقط ماهی فرشته غار متفاوت از دیگر ماهی هاست و آنچه در این مقاله واقعاً جالب بود این است که با جزئیات بالا نشان می دهد که کمربندهای قوی لگن بیش از آنچه که ما فکر می کردیم در خانواده Hillstream loach رایج است.

ماهی فرشته غاری با استفاده از دنده های بزرگ، عضله خود را تثبیت می کند و از طریق یک تکان مانند سمندر و با استفاده از باله ها می تواند راه برود. این تنها گونه loach است که در خارج از آب مشاهده شده و کاری مانند پیاده روی (ماهی در حال راه رفتن) را انجام می دهد.

 

 

از طریق ترکیبی از تجزیه و تحلیل DNA و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) ، محققان متوجه شدند که توانایی این گونه ها از نظر ژنتیکی به سایر اعضای خانواده Hillstream loach منتقل شده است و به نظر نمی رسد که فقط از یک منبع تکامل یافته باشد.

لارنس پیج زیست شناسی از موزه تاریخ طبیعی فلوریدا ، می گوید: این مطالعه، تیمی از محققان را گرد هم آورده است تا درباره زیستگاه های طبیعی ماهی ها مطالعه کنند و به مقایسه ژنتیک و کالبد آن ها بپردازند. آنها امیدوارند تا درک قابل ملاحظه ای از این واقعه غیرمعمول یعنی توانایی راه رفتن ماهی در خشکی را بدست آورند.

 

منبع: sciencealert

خروج از نسخه موبایل