ساخت مقاوم ترین مخزن انعطاف پذیر برای ذخیره سوخت موشک

محققان WSU با الهام از هنر باستانی ژاپن (اوریگامی)، یک مخزن سوخت پلاستیکی تاشو ساخته اند. این اختراع می تواند یکی از چالش های سفر به فضا به منظور ذخیره و انتقال سوخت موشک ها را حل کند. این مخزن سوخت پلاستیکی تاشو در دمای فوق العاده سرد ترک نمی خورد و روزی می تواند برای ذخیره و پمپاژ سوخت استفاده شود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

چالش مدیریت سوخت یکی از عوامل محدود کننده سفرهای فضایی است. کمبود سوخت همیشه باعث شده تا سفرهای فضایی طولانی به سفرهای کوتاه مدت برای ماهواره ها و سفینه ها منجر شود.

ایالات متحده در دهه 1960 و 1970 ، تلاش کرد تا بالون هایی را برای ذخیره و پمپاژ سوخت مایع هیدروژن تولید کند اما به دلیل عدم تحمل این بالن در برابر سرمای زیاد پروژه آنها با شکست مواجه شد.

محققان این راه را ادامه دادند و توانستند مخزن های سوخت مایع را از صفحات فلزی بسازند، اما این سیستم ها دارای معایبی نظیر وزن و حجم زیاد و کند بودن سرعت تخلیه سوخت بود که مأموریت ها را محدود می کرد.

لیچمن گفت: محققان مدتهاست در تلاشند تا کیسه های سوخت موشک بسازند. ما در حال حاضر سفرهای طولانی مدت انجام نمی دهیم زیرا نمی توانیم سوخت را به اندازه کافی در فضا ذخیره کنیم.

به منظور ساخت یک مخزن کارامد برای سفر به فضا محققان دست به دامن ادبیات و هنر باستانی ژاپن شدند. پس از مطالعه دقیق و الهام از اوریگامی محققان به طراحی و ساخت مخزن هایی با چین و چروک های مبتنی بر اریگامی پرداختند.

محققان بر این باورند که چین های اوریگامی باعث ایجاد تنش در مواد می شود و احتمال پاره شدن آن کمتر می شود. وسترا و همکارانش در آزمایشگاه Hydrogen Properties for Energy Research تصمیم گرفتند که با استفاده از یک ورق پلاستیکی نازک به طرحی برای تولید مخزن سوخت بپردازند.

این تیم مخزن مربوطه را در دمای 77 درجه کلوین نیتروژن مایع آزمایش کرد. پس از آزمایش دریافتند که این مخزن در سرمای زیاد می تواند حداقل 100 بار بدون نشت یا شکستن فشرده شود. آنها این آزمایش را بارها تکرار کردند ولی در مخزن پلاستیکی سوراخ و نشتی ای دیده نشد.

محققان اکنون در حال ارزیابی اطلاعاتی نظیر حداکثر طرفیت تحمل سوخت ذخیره شده و سرعت تخیله سوخت از مخزن هستند. این ارزیابی ها قرار است در ناسا انجام شود.

جزییات این اختراع در مجله Cryogenics منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

خروج از نسخه موبایل