ساخت نمونه آئروژل های گرافن با چابگر سه بعدی برای تصفیه آب

گرافن برای از بین بردن آلاینده ها از آب بسیار مفید است ولی هنوز از لحاظ تجاری برای تصفیه آب مقرون به صرفه نیست. در مطالعات اخیر، مهندسان دانشگاه بوفالو با استفاده از چاپگر سه بعدی توانستند آئروژل های گرافن را در ابعاد کوچک و مقرون به صرفه تولید کنند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

نیروپام آیچ استادیار مهندسی محیط زیست در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی UB می گوید: هدف از این کار این است که آلوده ها را با خیال راحت بدون اینکه مواد شیمیایی باقیمانده آزاد شود از آب خارج کنیم. آئروژل هایی که ما ایجاد کرده ایم هنگام قرار دادن در سیستم های تصفیه آب، ساختار خود را حفظ می کنند و می توانند در کاربردهای مختلف تصفیه آب استفاده شوند.

آئروژل یک ماده جامد سبک و بسیار متخلخل است که با جایگزینی مایع در یک ژل و گاز ایجاد می شود. آئروژل از نظر پیکربندی، ساختاری شبیه پلی فوم دارد.

گرافن یک نانومواد است و از یک صفحه مسطح منفرد از اتمهای کربن بنیادی تشکیل شده است. گرافن در یک شبکه شش ضلعی تکرار شونده در کنار هم مرتب شده اند.

محققان برای سازگاری گرافن ها با طبیعت، به آن دو پلیمر به نام های پلی دوپامین (ماده ای مصنوعی که غالباً به آن PDA گفته می شود و شبیه ترشحات چسبنده صدف است) و آلبومین سرم گاوی (پروتئین مشتق شده از گاو) افزودند.

محققان اذعان دارند که می توانند آئروژل ها را در همه ابعاد با چاپگر های سه بعدی تولید کنند. آنها می گویند که می توان از این ماده در تأسیسات بزرگ مانند تصفیه خانه های فاضلاب نیز استفاده کرد و پس از استفاده می توان آئروژل ها را از آب خارج کرد و در مکان های دیگر مورد استفاده مجدد قرار داد. این آئروژل ها هیچ نوع پسماندی در آب باقی نمی گذارد.

این مطالعه با عنوان “آئروژل های چاپ سه بعدی گرافن-بیوپلیمر برای حذف آلاینده های آب: اثبات مفهوم” در مجموعه محققان نوظهور مجله Environmental Science: Nano منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

خروج از نسخه موبایل