روش درمانی امیدوار کننده برای بیماران دیابت نوع 1 با ترکیب چندین دارو

تحقیقات دانشمندان موسسه ایمونولوژی لا ژولا (LJI) منجر به ایجاد یک روش درمانی امیدوار کننده برای مبتلایان دیابت نوع 1 با ترکیب چندین دارو شده است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

این ترکیب درمانی، اخیراً توسط شرکت دارویی Novo Nordisk مورد آزمایش قرار گرفته است. نتایج این آزمایش تحت مقاله ای در The Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر و به یک روش بالقوه برای درمان بیماری خود ایمنی بدون آسیب رساندن بدن به بیماری های عفونی اشاره دارد. در این روش، آنتی بادی ضد IL-21 با داروی دیابت لیراگلوتید ترکیب شده است.

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است و هنگامی رخ می دهد که سلولهای T بدن به اشتباه، سلولهای بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده را هدف قرار دهند. وقتی سلولهای بتا می میرند، بدن توانایی تنظیم سطح گلوکز را از دست می دهد و در نهایت منجر به آسیب شدید اعضای بدن و مرگ فرد می شود.

یک چالش در درمان دیابت نوع 1 ، وجود درمانهایی که پاسخ سلولهای T “در کل سیستم” را هدف قرار می دهند است که این کار توانایی سیستم ایمنی بدن در مبارزه با تهدیدهای واقعی مانند ویروس ها و باکتری ها را کاهش می دهد.

آزمایشگاه von Herrath در LJI بر کشف عوامل محرک مولکولی دیابت نوع 1 متمرکز است. کار آنها به روشهایی برای تعدیل قسمتهایی از سیستم ایمنی بدن بدون سرکوب عملکرد کلی سیستم ایمنی اشاره دارد.

در سال 2012 ، آزمایشگاه von Herrath مطالعه ای را در زمینه ایمنی منتشر کرده است و نشان می دهد که گیرنده اینترلوکین (IL) -21 در ورود سلولهای T مضر به لوزالمعده بسیار با اهمیت است. مطالعات نشان داد که یک آنتی بادی ضد IL-21 می تواند آن سیگنال را قطع کرده و به طور بالقوه پانکراس را از حمله محافظت کند.

از آنجا که به نظر می رسد آنتی بادی ضد IL-21 فقط گروهی از سلول های T را تحت تأثیر قرار می دهد، فون هرات و همکارانش معتقد بودند که آنتی بادی بدون این که سیستم ایمنی کلی بدن را کاهش دهد می تواند به درمان دیابت نوع 1 کمک کند.

در سال 2017 ، Novo Nordisk یک مطالعه پیش بالینی در Journal of Autoimmunity منتشر شد که در آن اثرات یک درمان ترکیبی متشکل از آنتی بادی مونوکلونال ضد IL-21 همراه با داروی دیابت نوع 2 لیراگلوتید مورد تایید FDA وجود داشت. ثابت شده است که لیراگلوتید از عملکرد سلولهای بتا محافظت می کند. این مطالعه نشان داد که این ترکیب می تواند دیابت نوع 1 را در مدل های موش معکوس کند.

برای مطالعه جدید ، فون هرات و همکارانش درمان ترکیبی را در یک آزمایش تصادفی، آزمایش کردند. آنها متوجه شدند که ترشح انسولین درون بدن  بیمارانی که 54 هفته از این دارو دریافت کردند، بالاتر از قبل بوده و هیچ نگرانی ایمنی شناسایی نشده است.

محققان به مدت 26 هفته پس از پایان درمان، شرکت کنندگان را زیر نظر داشتند و دریافتند که اثرات در این مدت کاهش یافته است. آنها همچنین هیچ تغییر منفی پایدار در سیستم ایمنی بدن پیدا نکردند. محققان متذکر می شوند که روش درمانی باید از نظر ایمنی و کارآیی طولانی مدت در یک آزمایش بالینی ارزیابی شود.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: medicalxpress

خروج از نسخه موبایل