داروهای کاهش سطح کلسترول می تواند شدت COVID-19 را کاهش دهد

در یک مطالعه جدید از دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو ، محققان تأیید کرده اند که خطر مرگ بیماران مبتلا به COVID-19 که از داروهای استاتین برای کاهش سطح کلسترول استفاده می کنند نسبت به بیماران دیگر حدود 41 درصد کمتر است. یافته ها در تاریخ 15 ژوئیه 2021 در PLOS ONE منتشر شده است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

از استاتین ها معمولاً برای كاهش سطح كلسترول خون استفاده می شود. لوری دانیلز ، استاد و مدیر بخش مراقبت های ویژه قلب و عروق در UC San Diego Health اذعان دارد که استاتین ها از طریق اثرات ضد التهابی، توانایی اتصال ویروس به COVID-19 را دارند و می توانند پیشرفت ویروس را متوقف کنند.

تیم تحقیقاتی UC San Diego با استفاده از داده های ثبت شده از بیماریهای قلبی عروقی COVID-19 انجمن آمریکا، یافته های اصلی خود را از یک گروه بسیار بزرگ متشکل از بیش از 10،000 بیمار COVID-19 بستری در سراسر ایالات متحده جمع آوری کرده اند.

محققان پرونده پزشکی 10،541 بیمار بستری شده برای COVID-19 را در طی یک دوره نه ماهه، از ژانویه تا سپتامبر 2020، در 104 بیمارستان مختلف تجزیه و تحلیل کردند و آنها دریافتند که استاتین ها با کاهش خطر مرگ بیماران بستری شده برای COVID-19 ارتباط مستقیم دارند.

طبق گفته تیم تحقیقاتی ، استفاده از استاتین ها یا داروی ضد فشار خون با 32 درصد کاهش خطر مرگ در بیماران بستری شده به دلیل COVID-19 با سابقه بیماری های قلبی عروقی یا فشار خون بالا همراه بوده است.

محققان دریافتند که تنظیم کننده استاتین ها با استفاده از گیرنده ACE2 به کنترل فشار خون کمک می کند. در سال 2020 کشف شد که ویروس SARS-CoV-2 اصولاً از همان گیرنده برای ورود به سلولهای ریه استفاده می کند و این امر برای محققان بسیار شگفت انگیز بوده است.

لوری دانیلز گفت: مانند هر مطالعه مشاهده ای ، به طور قطعی نمی توان گفت که ارتباطاتی که ما بین استفاده از استاتین و کاهش شدت عفونت COVID-19 توصیف می کنیم ، قطعاً به دلیل خود استاتین ها است. با این حال ، اکنون با شواهد بسیار قوی می توان گفت که ممکن است نقشی در کاهش خطر مرگ بیماران مبتلا به COVID-19 داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: medicalxpress

خروج از نسخه موبایل