ژن درمانی ، روشی جدید برای جلوگیری از کاهش بینایی ژنتیکی (DOA)

محققان در ایرلند به یک روش جدید درمانی برای بهبود بینایی بیماران مبتلا به کم بینی ژنتیکی دست پیدا کرده اند. این بیماری که به عنوان آتروفی غالب بینایی (DOA) شناخته می شود در حال حاضر هیچگونه پیشگیری و بهبودی ندارد، اما در آزمایشات گذشته روی موش ها و سلول های انسانی، این تیم توانستند روند پیشرفت بیماری را کاهش دهند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

آتروفی غالب بینایی (DOA) معمولاً در دوران کودکی اولین علائم خود را نشان می دهد و اعصاب بینایی بیماران را تخریب می کند. این امر منجر به برخی از اختلالات در بینایی و مشکلاتی در درک رنگ می شود. بعضی از بیماران نیز با گذشت زمان کاملاً نابینا می شوند.

یکی از دلایل اصلی این بیماری، جهش در ژنی به نام OPA1 است. این ژن پروتئین را در میتوکندری کند می کند. بدون پروتئین OPA1 ، شبکه میتوکندری مختل شده و عملکرد آنها ضعیف می شود. به همین ترتیب ، فقط بینایی کاهش نمی یابد بلکه بسیاری از بیماران DOA دچار مشکلات عصبی دیگری نیز می شوند.

محققان کالج ترینیتی دوبلین و بیمارستان چشم و گوش رویال ویکتوریا ، یک ژن درمانی جدید را برای درمان بالقوه DOA معرفی کردند. محققان یک mRNA ژن OPA1 را در یک ویروس بی خطر بسته بندی کردند. این اقدام به عنوان وسیله ای برای رساندن درمان به هدف مورد نظر است.

روش آنها در موشهایی که میتوکندری ناکارآمد داشتند آزمایش شد و پس از بررسی سلولهای گانگلیونی شبکیه متوجه شدند که این درمان به تقویت عملکرد میتوکندری آسیب دیده کمک کرده و از آسیب سلول ها جلوگیری می کند.

این تیم امیدوارند که ژن درمانی در نهایت بتواند یک درمان احتمالی برای کم بینی ژنتیکی (DOA) و سایر بیماری های مرتبط باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

خروج از نسخه موبایل