کشف روش جدید ارتباط مستقیم سلول های چربی با مغز

یک مطالعه جدید و باورنکردنی به رهبری تیمی از موسسه تحقیقاتی اسکریپس یک مسیر ارتباطی جدید بین سلول های چربی و مغز را کشف کرده است. یافته ها نشان می دهد که مغز، چربی سوزی را با پاسخی آهسته به سیگنال های هورمونی در خون تنظیم نمی کند، بلکه می تواند مستقیماً پیام هایی را به بافت چربی بفرستد و بر فرآیندهای متابولیک تأثیر بگذارد. در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

بافت چربی (چربی) مانند سیستم ذخیره انرژی بدن است و زمانی که در مواقع فعالیت بدنی یا استرس زیاد نیاز به استفاده از این منابع برای سوخت اضافی داریم، سیگنال‌های خاصی سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند تا با آن سلول‌های چربی ارتباط بگیرد.

تا به حال تصور می شد که اعصابی که به بافت چربی گسترش می یابند بیشتر به مسیر سیستم عصبی سمپاتیک مرتبط هستند. اما درک اینکه دقیقاً چه نوع نورون‌هایی در این نوع بافت وجود دارد، مطالعه ای دشوار بود. بنابراین برای به دست آوردن یافته های این مطالعه، تیم تحقیقاتی نیاز به توسعه روش های کاملاً جدید تصویربرداری داشت.

دو روش جدید در این تحقیق به کار گرفته شد. یکی از آنها HYBRiD نام دارد که بافت چربی را شفاف می کند و به محققان این امکان را می دهد که دیدی منحصر به فرد به مسیر نورون ها داشته باشند. روش دیگر ROOT نام دارد و به محققان امکان می دهد دقیقاً چگونگی ارتباط نورون های خاص در بافت چربی را با سایر قسمت های بدن بررسی کنند.

یو وانگ، نویسنده اول این مطالعه، توضیح داد: «این تحقیق واقعاً از طریق ترکیب این روش‌های جدید امکان‌پذیر شد. زمانی که ما برای اولین بار این پروژه را شروع کردیم، ابزارهای موجود برای پاسخ به این سوالات وجود نداشت.

یافته بزرگ این مطالعه، کشف نورون های حسی بود که از ستون فقرات به بافت چربی منشعب می شوند. این نورون های حسی مستقیماً با بخشی از مغز به نام گانگلیون ارتباط برقرار می کنند.

لی یه، یکی از نویسندگان ارشد این پژوهش گفت: «کشف این نورون‌ها برای اولین بار نشان می‌دهد که مغز شما به‌جای دریافت منفعلانه پیام‌هایی در مورد آن، به طور فعال چربی شما را بررسی می‌کند.

بنابراین چه نوع پیام هایی از این نورون های حسی به مغز ارسال می شود؟

محققان، ارتباط این نورون های حسی را مسدود کردند و افزایش فعالیت متابولیک در بافت چربی را کشف کردند. هنگامی که ارتباط نورون حسی قطع شد، سیستم عصبی سمپاتیک وارد چرخه شد و شروع به تبدیل سلول های چربی سفید به چربی قهوه ای کرد. این مکانیسم فرآیندهای چربی سوزی بدن را افزایش می دهد.

محققان حدس می زنند که این دو سیگنال عصبی متضاد، ممکن است در کنار هم برای حفظ نوعی تعادل متابولیک کار کنند. سیستم عصبی سمپاتیک فرآیندهای چربی سوزی را روشن می کند، در حالی که مسیر عصبی حسی این فرآیند را قطع می کند.

لی توضیح داد: «این موضوع به ما می‌گوید که فقط یک دستورالعمل یکسان برای ارسال بافت چربی وجود ندارد و سیار ظریف تر است. این دو نوع نورون مانند یک پدال گاز و یک ترمز برای سوزاندن چربی عمل می کنند.

اکتشافات بنیادی اغلب منجر به انبوهی از سؤالات جدید می شود که نیاز به تحقیق بیشتر دارند و این مطالعه نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمام یافته‌هایی که در این مرحله می‌توان به وضوح ثابت کرد این است که مسیر تازه کشف‌شده ارتباطی نورون حسی برای سالم نگه داشتن بافت چربی بسیار مهم است.

اما سوالات زیادی به سرعت شروع شدند. به عنوان مثال، چگونه این سیگنال های عصبی حسی از بافت چربی به طور مکانیکی با سیگنال های سیستم عصبی سمپاتیک تعامل دارند؟

یا شاید قانع‌کننده‌تر این باشد که دقیقاً چه نوع پیام‌هایی از طریق این نورون‌های حسی بافت چربی به مغز می‌رسند و از آن خارج می‌شوند؟ و مهمتر از همه، آیا می توان این مسیرها را از نظر درمانی برای درمان چاقی یا بیماری های متابولیک تعدیل کرد؟

گفتنی است این مطالعه ارتباط سلول های چربی با مغز در مجله Nature منتشر شد.

خروج از نسخه موبایل