با استفاده از فناوری نانو تغییر رنگ سنگ های مصنوعی را کاهش دهید

محققان یک شرکت دانش بنیان تحقیقاتی انجام داده اند که می تواند تا 70٪ از تغییر رنگ سنگ  های مصنوعی جلوگیری کند.یکی از برندگان مدال طلا در مسابقات المپیاد دانشجویی فناوری نانو که در مسابقات ملی فناوری نانو نیز موفق به کسب دو مقام برتر شده است، موفق شده فناوری نانو پوشش  های محافظ برای سنگ  های مصنوعی که یکی از چالش  های این صنعت در محافظت از سنگ  های مصنوعی در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید را حل نماید.

 

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

 

سنگ‌  های مصنوعی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مرور زمان و در اثر تابش نور خورشید تغییر رنگ داده و به زردی گرایش پیدا می‌کنند. یکی از نخبگانی که از دوره دانش‌ آموزی با فناوری ‌نانو آشنا شده و آموزش‌ هایی در بستر برنامه‌ های آموزشی ستاد نانو دیده بود، موفق به حل این چالش شده است.

ابوالفضل زارع، مجری این طرح گفت: در مسیر بررسی و تحقیقات در حوزه فناوری‌ نانو ، موضوع زرد شدن سنگ‌ های  مصنوعی را برای ادامه فعالیت‌ های خود در حوزه نانو انتخاب کردم و پس تحقیقات روی این حوزه موفق به ارائه فناوری نانو پوشش‌ هایی شدم که می‌توانست مانع از زرد شدن این سنگ‌ ها شود.

این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مواد و متالورژی دانشگاه تهران گفت: پس از توسعه این فناوری، اقدام به گرفتن گواهی‌ نامه نانو مقیاس کرده و در ادامه شرکتی برای تجاری‌ سازی و تولید این محصول تاسیس کردم. در حال حاضر این فناوری توسط چند شرکت تولید کننده سنگ‌  های مصنوعی در حال آزمایش است تا پس از کسب نتایج مطلوب تولید انبوه آن ها  آغاز شود.

زارع از کاربرد وسیع این سنگ‌ ها در بخش نمای ساختمان خبر داد و افزود: بیشتر سنگ‌  های مصنوعی از خارج از کشور وارد می‌شوند و در حال حاضر مشکلاتی در مسیر ورود این سنگ‌ ها به کشور وجود دارد. با توسعه این فناوری، عملکرد سنگ‌های تولیدی داخل کشور ارتقا پیدا می‌کند.

به گفته وی با استفاده از نانو ذرات در پلیمر به کار رفته در این سنگ‌  های مصنوعی می‌توان میزان زرد شدگی آن ها را تا ۷۰ درصد کاهش داد.

 

انتهای پیام.


خروج از نسخه موبایل