حسگر تشخیص نیکوتین با قابلیت نصب بر روی پوست بدن

نیکوتین یکی از مضرترین ترکیبات موجود در بخار تولید شده توسط سیگارهای الکترونیکی است و این ملکول ها برای افرادی که در مجاورت آن هستند بسیار مضر است. محققان اخیرا موفق به ساخت یک حسگر جدید برای تشخیص مقدار نیکوتین موجود در هوا شدند. حسگر تشخیص نیکوتین بر روی پوست نصب می شود می تواند با نظارت بر نیکوتین موجود در هوا به کاربر کمک کند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

حسگر تشخیص نیکوتین توسط دانشمندان دانشگاه آریزونا و دانشگاه RMIT استرالیا ساخته شده است. در این دستگاه باتری ای تعبیه نشده است و به طور موقت به پوست قسمتی از بدن کاربر مانند پشت دست می‌چسبد.

این دستگاه از یک تراشه NFC (ارتباطات میدان نزدیک)، یک حلقه سیم پیچ برای انتقال برق بی سیم، و سنسور نیکوتین تشکیل شده است. دستگاه فوق با یک بستر پلاستیکی پلی‌آمید که با یک لایه نازک از یک ترکیب معدنی به نام دی‌اکسید وانادیم (VO2) پوشیده شده ساخته شده است. هر مولکول نیکوتین ای که در هوا با سنسور تماس داشته باشد با VO2 پیوند می خورد و هدایت الکتریکی آن را تغییر می دهد.

دستگاه های گیرنده دارای NFC مانند تلفن های هوشمند می‌توانند حسگر را به‌صورت بی‌سیم روشن کنند و جریان الکتریکی را از فیلد VO2 عبور دهند. جریان عبوری از VO2 در حسگر برای تعیین سطوح نیکوتین موجود در هوا مجددا به تلفن همراه ارسال می‌شود و در نهایت نرم افزار نصب شده بر روی تلفن همراه مقدار نیکوتین موجود در هوا را نمایش می دهد.

دکتر فیلیپ گوتروف از آریزونا اذعان دارد که این فناوری با اضافه شدن یک حسگر جدید قابلیت تشخیص نیکوتین موجود در دود سیگار سنتی را نیز دارد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

خروج از نسخه موبایل