دوربین گوشی های هوشمند می تواند دیابت را با دقت 80 درصد تشخیص دهند

تیمی از دانشگاه کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو (UCSF) پتانسیل امیدوار کننده ای در استفاده از دوربین گوشی های هوشمند برای تشخیص دیابت نوع 2 مشاهده کرده اند. تحقیقات نوآورانه این تیم، تکنیکی را نشان می دهد ( فوتوپلتیسموگرافی PPG ) که به غیر از دوربین هوشمند نیاز به سخت افزار دیگری ندارد و در حال حاضر بیش از 80 درصد در تشخیص دیابت دقیق است. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

رابرت آبرام ، نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: “دیابت می تواند برای مدت زمان طولانی بدون علامت باشد و تشخیص آن را بسیار سخت می کند. تا به امروز ، ابزارهای غیر تهاجمی و دقیق برای تشخیص دیابت بسیار کم بوده که به ما در ساخت این الگوریتم انگیزه می دهد.”

سیستم پیشنهادی مبتنی بر فوتوپلتیسموگرافی ( PPG ) است ، تکنیکی که در آن می توان نور را به درون بافت بدن تاباند تا تغییرات حجم خون را تشخیص دهد. PPG بیشتر به عنوان گیره انگشت کوچک برای اندازه گیری ضربان قلب و میزان اکسیژن خون مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.

به محض اینکه دوربین های تلفن های هوشمند یک دهه پیش ظاهر شدند ، محققان پیشنهاد کردند که این دستگاه ها باید قادر به اندازه گیری PPG باشند. در این مطالعه ، محققان فرضیه PPG گفتند عکس های گرفته شده توسط دوربین گوشی های هوشمند ، ممکن است قادر به شناسایی آسیب عروقی ناشی از دیابت باشند.

اولین قدم ایجاد یک الگوریتم یادگیری عمیق است که میلیون ها عملیات رکورد PPG را انجام داده و دریابد که آیا این الگوریتم می تواند به طور موثر افراد مبتلا به دیابت را از افراد سالم تشخیص دهد. شبکه عصبی عمیق 2.6 میلیون رکورد PPG بر روی 53.870 فرد مبتلا به دیابت را مورد بررسی قرار داد.

محققان پس از تهیه الگوریتم، توانایی آن را در تشخیص دیابت صرفاً از داده های تلفن هوشمند PPG در سه گروه جداگانه آزمایش کردند که با استفاده از چراغ قوه دستگاه و دوربین اعمال شده بر روی نوک انگشتان بیمار جمع آوری شدند. این سیستم به طور دقیق دیابت حدود 80 درصد افراد را تشخیص داده است. پتانسیل پیش بینی این الگوریتم حتی وقتی با سایر داده های اصلی بیمار مانند شاخص توده بدنی و سن ترکیب می شود ، بطور فزاینده ای بهبود می یابد.

“ما نشان دادیم که عملکرد این الگوریتم قابل مقایسه با سایر آزمایشات معمول مانند ماموگرافی سرطان سینه یا سیتولوژی دهانه رحم برای تشخیص سرطان دهانه رحم بوده و بی درد بودن آن برای آزمایش های مکرر جذاب است. “یک ابزار مبتنی بر تلفن های هوشمند گسترده مانند این، می تواند برای شناسایی و تشویق افراد در معرض ابتلا به دیابت به مراقبت های پزشکی و به دست آوردن یک آزمایش تأییدیه کم هزینه مناسب باشد.”

محققان در حال بررسی مراحل بعدي تعيين چگونگی استفاده  از اين ابزار ديجيتالي به بهترين شكل در روش هاي غربالگري دیابت نوع 2 هستند.

جفری تیسون می گوید: “توانایی تشخیص بیماری دیابت که عواقب جدی در سلامتی افراد دارد با استفاده از تست بدون درد و مبتنی بر تلفن های هوشمند ، بسیاری از فرصت ها را ایجاد می کند.” وی گفت: “ابزاری مانند این می تواند به شناسایی افراد در معرض خطر بیشتر از بیماران دیابتی کمک کند و در نهایت به کاهش شیوع دیابت تشخیص داده نشده کمک کند.”

منبع » NewAtlas

خروج از نسخه موبایل