فناوری

فیزیکدانان راهی برای تثبیت و کنترل راکتور های فیوژن – گداخت هسته ای – پیدا کرده اند

تیمی از فیزیکدانان تحقیقاتی در دانشگاه پرینستون روشی جدید برای کنترل راکتور های فیوژن – گداخت هسته ای – در داخل راکتور های توکاماک – که به شکل دونات هستند – پیدا کرده اند. که یک گام رو به جلو برای ساختن انرژی گداخت هسته ای ، “هدف نهایی تولید انرژی” در نظر گرفته می شود.

امروزه بسیاری از راکتور های فیوژن از عناصر نوری در قالب پلاسما به عنوان سوخت استفاده می کنند. مشکل اینجاست که این پلاسما ابتدایی بسیار داغ بوده – تقریباً به اندازه خورشید داغ است – و کنترل آن بسیار غیرقابل پیش بینی و دشوار است.

یک راکتور فیوژن گداخت هسته ای در قالب پلاسما در توکاماک

اما ممکن است راهی وجود داشته باشد که پلاسما را وادار به انجام آنچه می خواهیم کرده و آنرا قابل پیش بینی و کارآمدتر کنیم. به این موضوع بطور مفصل در مقاله جدیدی که در مجله Physics of Plasmas منتشر شده، پرداخته شده است.

تیم پرینستون دریافتند شلیک امواج فرکانسی رادیویی که واکنشهای گداخت هسته ای فوق داغ را در داخل راکتور توکاماک ایجاد می کنند، می تواند امکان ایجاد میدان مغناطیسی را کاهش دهد. این سازه های حباب شکل می توانند با رها سازی ناگهانی انرژی ، واکنش های گداخت هسته ای را از ضربات در امان نگه دارند.

ادواردو رودریگز ، دانشجوی فارغ التحصیل برنامه پرینستون در فیزیک پلاسما و اولین نویسنده مقاله ، در بیانیه ای گفت: “ما می خواهیم میدان های ایجاد شده رشد نکنند.”

تمرکز روی این امر می تواند به تثبیت بهتر راکتور های فیوژن منجر شود.

این مقاله توسط Futurism منتشر شده است. مقاله اصلی را اینجا و به زبان انگلیسی بخوانید.

منبع : sciencealert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا