تولید چسب حیرت انگیز که با استفاده از میدان مغناطیسی فعال میشود.

محققان دانشگاه ساسکس یک چسب تولید کرده اند که می تواند در صورت قرارگیری در یک میدان مغناطیسی فعال شود و این به معنای این است که با این روش میتوان از هدر رفت و دفن زباله جلوگیری نمود و به راحتی آن را بازیافت  نمود.

این چسب با پلاستیک، چوب، شیشه و فلز کار می کند و از نظر استحکام با مواردی که در حال حاضر در صنعت استفاده می شود قابل مقایسه است.

 

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

 

در یک مقاله تحقیقاتی جدید، منتشر شده توسط European Polymer Journal، دکتر گرینلند و تیم تحقیقاتی نوع جدیدی از چسب را تولید کرده اند که حاوی ذرات ریز فلز است. هنگام عبور از یک میدان الکترومغناطیسی متناوب، چسب ذوب می شود و محصولات به سادگی بهم اتصال و یا جدا میشوند.

در حال حاضر، مواردی مانند تلفن های همراه، مایکروویو و داشبورد ماشین با استفاده از چسب ها مونتاژ می شوند. این یک روش سریع و نسبتاً ارزان برای تولید محصولات است اما به دلیل مشکلات تخریب مواد مختلف برای روش های مختلف بازیافت، مقصد بیشتر این محصولات برای محل دفن زباله است.

این چسب جدید حاوی نانو ذرات مغناطیسی خاصی است که هنگام استفاده از انرژی الکترو مغناطیسی گرم می‌شوند و به طور خودکار پیوند می‌خورند. این روش منجر به یک فرآیند چسبیدن می‌شود که فقط پنج دقیقه طول می‌کشد.

دکتر “ریچا چادهاری” نویسنده مسئول این مطالعه می‌گوید: چسبیدن این چسب مغناطیسی تازه توسعه یافته به جای چند ساعت فقط چند دقیقه طول می‌کشد و با این وجود می‌تواند سطوح را با پیوند های با استحکام بالا ایمن سازد که می‌تواند در صنایع ورزشی، پزشکی، خودرویی و هوافضا مورد توجه زیادی قرار بگیرد. این فرآیند کارآمد همچنین می‌تواند موجب صرفه‌ جویی در هزینه شود، زیرا فضا و انرژی مورد نیاز برای ساخت و استفاده از این چسب به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این فرآیند همچنین از لحاظ مصرف انرژی بسیار کارآمد تر از روش‌ های معمول است، چرا که ۱۲۰ برابر کمتر انرژی مصرف می‌کند و همچنین بسیار سازگار است.

پروفسور “راجو وی. رامانوجان” از محققان این مطالعه می‌گوید: سرعت و درجه حرارت اعمال این چسب را می‌توان تنظیم کرد، بنابراین تولیدکنندگان محصولات موجود می‌توانند روش‌ های موجود تولید خود را دوباره طراحی کنند یا بهبود بخشند.

این چسب‌ ها برای اتصال، به هوا، گرما یا نور نیاز دارند و به طور سنتی بسیار گران و از نظر مصرف انرژی پر مصرف هستند. اکنون دانشمندان دانشگاه فنی “نانیانگ” سنگاپور(NTU) روشی را برای چسباندن به نام “چسباندن مغناطیسی” ایجاد کرده‌اند که به چیزی به جز میدان مغناطیسی نیاز ندارد.

“تری استیل” استادیار این دانشگاه توضیح داد: پیشرفت کلیدی ما راهی برای بهبود چسب‌ ها در عرض چند دقیقه قرار گرفتن در معرض یک میدان مغناطیسی است، در حالی که از گرم شدن بیش از حد سطوح مورد استفاده جلوگیری می کند. این مهم است، زیرا برخی از سطوحی که می‌خواهیم چیزی به آن بچسبانیم مانند قطعات الکترونیکی انعطاف‌ پذیر و پلاستیک‌ های قابل تجزیه بسیار حساس به گرما هستند.

 

انتهای پیام.


 

خروج از نسخه موبایل