آشنایی با دیابت نوع 2

به گزارش نبض دیجیتال ، دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن پزشکی است که در آن سطوح قند یا گلوکز در جریان خون شما تجمع می یابد. به طور معمول، هورمون انسولین به انتقال گلوکز از خون به سلول‌ها، جایی که برای انرژی استفاده می‌شود، کمک می‌کند. اما با دیابت نوع 2 ، سلول های بدن شما آنطور که باید به انسولین پاسخ نمی دهند. در مراحل بعدی دیابت نوع 2 ، بدن شما ممکن است انسولین کافی تولید نکند.

دیابت نوع 2 کنترل نشده می تواند منجر به افزایش مزمن سطح گلوکز خون شود که می تواند علائم متعددی ایجاد کند و به طور بالقوه منجر به عوارض جدی شود.

علائم دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2، بدن شما قادر به استفاده موثر از انسولین برای رساندن گلوکز به سلول های شما نیست. این باعث می شود بدن شما به منابع انرژی جایگزین در بافت ها، ماهیچه ها و اندام های شما تکیه کند. این یک واکنش زنجیره ای است که می تواند علائم مختلفی ایجاد کند.

دیابت نوع 2 می تواند به آرامی ایجاد شود. علائم ممکن است خفیف باشند و در ابتدا به راحتی از بین بروند. علائم اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

با پیشرفت بیماری، علائم شدیدتر می شوند و می توانند عوارض بالقوه خطرناکی ایجاد کنند.اگر سطح گلوکز خون شما برای مدت طولانی بالا بوده باشد، این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

علل دیابت نوع 2

انسولین یک هورمون طبیعی است. لوزالمعده شما آن را تولید می کند و هنگام غذا خوردن آن را آزاد می کند. انسولین به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول‌های سراسر بدن کمک می‌کند، جایی که برای انرژی استفاده می‌شود.

اگر دیابت نوع 2 دارید، بدن شما در برابر انسولین مقاوم می شود. بدن شما دیگر از هورمون به طور موثر استفاده نمی کند. این امر پانکراس شما را مجبور می کند تا برای تولید انسولین بیشتر سخت تر کار کند.با گذشت زمان، این می تواند به سلول های پانکراس شما آسیب برساند. در نهایت، پانکراس شما ممکن است قادر به تولید انسولین نباشد.

اگر انسولین کافی تولید نکنید یا بدنتان از آن به طور موثر استفاده نکند، گلوکز در جریان خون شما جمع می‌شود. این باعث می‌شود که سلول‌های بدن شما گرسنه دریافت انرژی شوند. پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث این مجموعه از حوادث می‌شود. ممکن است به اختلال عملکرد سلولی در لوزالمعده یا سیگنال دهی و تنظیم سلولی مربوط باشد.

در حالی که انتخاب‌های سبک زندگی معمولاً عاملی هستند که دیابت نوع 2 را تحریک می‌کنند، ممکن است احتمال بیشتری وجود داشته باشد که منبع مورد اعتماد با آن تشخیص داده شود اگر:

در حالی که محرک قطعی دیابت نوع 2 مقاومت بدن شما به انسولین است، معمولا ترکیبی از عوامل وجود دارد که خطر بروز این مقاومت را افزایش می دهد.

درمان دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 را می توان مدیریت کرد و در برخی موارد معکوس کرد. اکثر برنامه های درمانی شامل بررسی سطح گلوکز خون شما می شود و پزشک به شما می گوید که هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید. هدف این است که در یک محدوده خاص باقی بمانید.تغییرات اضافی در شیوه زندگی که پزشک شما به احتمال زیاد برای کمک به درمان دیابت نوع 2 توصیه می کند عبارتند از:

علاوه بر این، کار با یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید کدام غذاها می توانند به شما در مدیریت قند خون کمک کنند – و کدام یک ممکن است باعث عدم تعادل آن شود.

همه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیازی به استفاده از انسولین ندارند. اگر این کار را می کنید، به این دلیل است که لوزالمعده شما به تنهایی انسولین کافی تولید نمی کند، و بسیار مهم است که طبق دستور انسولین مصرف کنید. داروهای تجویزی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است کمک کند

داروهای دیابت نوع 2

در برخی موارد، تغییرات سبک زندگی برای کنترل دیابت نوع 2 کافی است. اگر نه، چندین دارو وجود دارد که ممکن است کمک کند. برخی از این داروها عبارتند از:

اگر سطح فشار خون یا کلسترول شما نیز ایده آل نیست، ممکن است برای رفع این نیازها نیز به داروهایی نیاز داشته باشید.

اگر بدن شما قادر به تولید انسولین کافی نیست، ممکن است به انسولین درمانی نیاز داشته باشید. ممکن است فقط نیاز به تزریق طولانی‌مدت داشته باشید که می‌توانید در شب مصرف کنید، یا ممکن است لازم باشد چندین بار در روز انسولین مصرف کنید.درباره داروهایی که می توانند به شما در مدیریت دیابت کمک کنند، بیاموزید.

رژیم غذایی برای دیابت نوع 2

رژیم غذایی ابزار مهمی برای کمک به حفظ سلامت قلب و سطوح گلوکز خون در محدوده ایمن است.

رژیم غذایی توصیه شده برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 همان رژیمی است که تقریباً همه باید از آن پیروی کنند. این به چند عمل کلیدی خلاصه می شود:

غذاهایی که باید انتخاب کنید

تشخیص دیابت نوع 2 به این معنی نیست که کربوهیدرات ها از جدول خارج می شوند. کربوهیدرات های سالم می توانند انرژی و فیبر را برای شما تامین کنند. برخی از گزینه ها عبارتند از:

شما می توانید چربی های تک غیراشباع و چند غیراشباع سالم را از تعدادی غذا دریافت کنید، از جمله:

با پزشک خود در مورد اهداف تغذیه شخصی خود صحبت کنید. آنها ممکن است به شما توصیه کنند با یک متخصص تغذیه که در رژیم های غذایی بهینه برای دیابت مسلط است، ارتباط برقرار کنید. با هم، می توانید یک برنامه غذایی که طعم عالی و متناسب با نیازهای سبک زندگی شما دارد، ارائه دهید.

عوامل خطر برای دیابت نوع 2

در حالی که برخی از عوامل خطر برای دیابت نوع 2 وجود دارد که خارج از کنترل شما هستند (مانند سن و میراث شما، همانطور که در بالا ذکر شد)، انتخاب های سبک زندگی خاصی وجود دارد که می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دهد. برخی از این موارد عبارتند از:

زندگی با اضافه وزن. وقتی با اضافه وزن زندگی می کنید، به احتمال زیاد بافت چربی بیشتری دارید که می تواند سلول های شما را در برابر انسولین مقاوم تر کند.

سبک زندگی کم تحرک تری داشته باشید. فعالیت بدنی منظم به سلول های شما کمک می کند تا به انسولین بهتر پاسخ دهند.
خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده غذاهای بسیار فرآوری شده می توانند مقدار زیادی قند پنهان و کربوهیدرات های تصفیه شده داشته باشند. اگر زندگی شما به یک نوع سبک غذا خوردن نیاز دارد، با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد تعویض مواد مغذی صحبت کنید.

همچنین اگر دیابت بارداری یا پیش دیابت داشته اید، دو بیماری ناشی از افزایش سطح گلوکز، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید

دریافت تشخیص دیابت نوع 2

چه پیش دیابت دارید یا نه، اگر فکر می کنید ممکن است علائم دیابت را تجربه کنید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند اطلاعات زیادی از آزمایش خون به دست آورد. آزمایش تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش هموگلوبین A1C. این آزمایش میانگین سطح گلوکز خون را برای 2 یا 3 ماه قبل اندازه گیری می کند. برای این آزمایش نیازی نیست روزه بگیرید و پزشک می تواند بر اساس نتایج شما را تشخیص دهد. به آن تست هموگلوبین گلیکوزیله نیز می گویند.
آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا. این آزمایش میزان گلوکز را در پلاسمای شما اندازه گیری می کند. ممکن است لازم باشد 8 ساعت قبل از مصرف آن ناشتا باشید.

تست تحمل گلوکز خوراکی. در طول این آزمایش، خون شما سه بار گرفته می شود: قبل، یک ساعت بعد و 2 ساعت بعد از نوشیدن یک دوز گلوکز. نتایج آزمایش نشان می دهد که بدن شما تا چه اندازه با گلوکز قبل و بعد از نوشیدنی مقابله می کند.
اگر دیابت دارید، پزشک اطلاعاتی در مورد نحوه مدیریت بیماری در اختیار شما قرار می دهد، از جمله:

چگونه سطح گلوکز خون را به تنهایی کنترل کنید:

نکاتی برای پیشگیری از دیابت نوع 2

در حالی که همیشه نمی‌توانید از دیابت نوع 2 پیشگیری کنید، چند اصلاح سبک زندگی وجود دارد که می‌تواند به تأخیر یا حتی پیشگیری از شروع آن کمک کند. این درست است حتی اگر عوامل خطر مانند پیش دیابت را افزایش دهید.

رژیم غذایی. بهترین نوع رژیم غذایی برای پیشگیری از دیابت نوع 2، رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، کربوهیدرات های سالم، چربی های سالم و شکر تصفیه شده بسیار کم است.

ورزش. طبق دستورالعمل‌های فعالیت بدنی 2018 برای منبع معتبر آمریکایی، میزان بهینه ورزش در هفته برای بزرگسالان 150 دقیقه است که می‌تواند به 30 دقیقه در روز، 5 روز در هفته تبدیل شود. دستورالعمل های فعالیت بدنی همچنین ترکیبی از تقویت عضلات و فعالیت هوازی را توصیه می کند.
مدیریت وزن. حفظ وزن متوسط ​​راه خوبی برای جلوگیری از عوارض مزمن، از جمله دیابت نوع 2 است.

عوارض مرتبط با دیابت نوع 2

برای بسیاری از افراد، دیابت نوع 2 را می توان به طور موثر مدیریت کرد. اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند تقریباً تمام اندام های شما را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به عوارض جدی شود، از جمله:

مشکلات پوستی، مانند عفونت های باکتریایی یا قارچی
آسیب عصبی یا نوروپاتی، که می تواند باعث از دست دادن حس یا بی حسی و گزگز در اندام های شما و همچنین مشکلات گوارشی مانند استفراغ، اسهال و یبوست شود.

گردش خون ضعیف در پاها، که باعث می شود در هنگام بریدگی یا عفونت، بهبودی پاهای شما سخت شود و همچنین می تواند منجر به قانقاریا و از دست دادن پا یا ساق شود.

اختلال شنوایی

آسیب شبکیه، یا رتینوپاتی، و آسیب چشم، که می تواند باعث بدتر شدن بینایی، گلوکوم و آب مروارید شود.
بیماری های قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، تنگی عروق، آنژین صدری، حمله قلبی و سکته مغزی
زنان مبتلا به دیابت بیشتر از زنان بدون دیابت در سنین پایین‌تر دچار حمله قلبی می‌شوند
مردان مبتلا به دیابت 3.5 برابر بیشتر احتمال دارد که به اختلال نعوظ (ED) مبتلا شوند.

هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی زمانی رخ می دهد که قند خون شما پایین باشد. علائم می تواند شامل لرزش، سرگیجه و مشکل در صحبت کردن باشد. شما معمولاً می توانید این مشکل را با خوردن یک غذا یا نوشیدنی «سریع» مانند آب میوه، یک نوشابه، یا آب نبات سفت برطرف کنید.

هایپرگلیسمی

هایپرگلیسمی زمانی اتفاق می افتد که قند خون بالا باشد. معمولاً با تکرر ادرار و افزایش تشنگی مشخص می شود. نظارت دقیق بر گلوکز خون و فعال ماندن می تواند به پیشگیری از هیپرگلیسمی کمک کند.

عوارض دوران بارداری و بعد از آن

اگر در دوران بارداری دیابت دارید، باید وضعیت خود را به دقت بررسی کنید. دیابتی که به خوبی کنترل نمی شود ممکن است:

بارداری، زایمان و زایمان را پیچیده می کند
به اندام های در حال رشد کودک شما آسیب برساند
باعث افزایش وزن کودک شما شود
همچنین می تواند خطر ابتلای کودک شما به دیابت را در طول زندگی افزایش دهد.

مدیریت دیابت نوع 2

مدیریت دیابت نوع 2 نیاز به کار گروهی دارد. شما باید از نزدیک با پزشک خود کار کنید، اما بسیاری از نتایج به انتخاب شما بستگی دارد.

پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش های دوره ای خون را برای تعیین سطح گلوکز خون شما انجام دهد. این کمک می کند تا مشخص شود که چقدر خوب این شرایط را مدیریت می کنید. اگر دارو مصرف می‌کنید، این آزمایش‌ها به اندازه‌گیری عملکرد آن کمک می‌کند.پزشک شما همچنین ممکن است یک سیستم مانیتورینگ خانگی را برای آزمایش سطح گلوکز خون خود بین ویزیت ها توصیه کند. آنها به شما توضیح خواهند داد که چند بار باید از آن استفاده کنید و محدوده هدف شما چقدر باید باشد.

از آنجایی که دیابت می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد، پزشک ممکن است بخواهد فشار خون و سطح کلسترول خون شما را کنترل کند. اگر علائم بیماری قلبی دارید، ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشید. این آزمایشات ممکن است شامل الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) یا تست استرس قلبی باشد.

همچنین ممکن است کمک کننده باشد که خانواده خود را وارد این حلقه کنید. آموزش آنها در مورد علائم هشداردهنده سطح گلوکز خون که خیلی بالا یا خیلی پایین است به آنها امکان می دهد در مواقع اضطراری کمک کنند.

دیابت نوع 2 در کودکان

دیابت نوع 2 در کودکان یک مسئله رو به رشد است. طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا (ADA)، حدود 193000 آمریکایی زیر 20 سال به دیابت نوع 1 یا نوع 2 مبتلا هستند.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که بروز دیابت نوع 2 در جوانان به حدود 5000 مورد جدید در سال افزایش یافته است. مطالعه دیگری در سال 2017 نیز افزایش قابل توجهی را به ویژه در نژادهای اقلیت و گروه های قومی نشان داد.اگر کودک شما مبتلا به دیابت تشخیص داده شده باشد، قبل از پیشنهاد درمان خاص، پزشک باید تشخیص دهد که این نوع 1 است یا نوع 2.

همانطور که انتخاب سبک زندگی می تواند به بزرگسالان کمک کند تا تشخیص دیابت نوع 2 خود را مدیریت کنند یا حتی آن را معکوس کنند، شما می توانید با تشویق آنها به تغذیه خوب و فعالیت بدنی هر روز به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کنید.

آمار در مورد دیابت نوع 2

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) آمار زیر را در مورد دیابت در ایالات متحده گزارش می کند:

بیش از 30 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. این حدود 10 درصد از جمعیت است.
از هر 4 نفر یک نفر نمی داند که دیابت دارد.پیش دیابت 84.1 میلیون بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد و 90 درصد آنها از آن بی اطلاع هستند.
بزرگسالان سیاهپوست، اسپانیایی تبار و بومی آمریکایی غیر اسپانیایی تقریباً دو برابر بیشتر از بزرگسالان سفیدپوست غیر اسپانیایی به دیابت مبتلا هستند.

ADA آمار زیر را گزارش می دهد:

در سال 2017، دیابت 327 میلیارد دلار هزینه مستقیم پزشکی و کاهش بهره وری برای ایالات متحده داشت.
میانگین هزینه های پزشکی برای افراد مبتلا به دیابت حدود 2.3 برابر بیشتر از هزینه های پزشکی در صورت عدم وجود دیابت است.
دیابت هفتمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است، چه به عنوان علت زمینه ای مرگ و چه به عنوان یکی از علل مرگ.
منبع مورد اعتماد سازمان بهداشت جهانی (WHO) منبع معتبر آمار زیر را گزارش می دهد:

شیوع جهانی دیابت در سال 2014 برای بزرگسالان 8.5 درصد بود.
در سال 1980، تنها 4.7 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان به دیابت مبتلا بودند.
دیابت به طور مستقیم باعث حدود 1.6 میلیون مرگ در سراسر جهان در سال 2016 شد.
دیابت خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در بزرگسالان تقریباً سه برابر می کند.
دیابت همچنین یکی از علل اصلی نارسایی کلیه است.
بردن
دیابت نوع 2 وضعیتی است که زمانی ایجاد می شود که سطح گلوکز در جریان خون شما ایجاد می شود. این یک بیماری رایج است که اغلب با انتخاب های خاص سبک زندگی ایجاد می شود. اما احتمال تشخیص را می توان بر اساس ژنتیک، سن و وراثت نیز افزایش داد.

دیابت نوع 2 را می توان با تغییرات خاصی در سبک زندگی مدیریت کرد – و حتی معکوس کرد. برای موارد شدیدتر، دارو در دسترس است.

اگر دیابت نوع 2 برای شما تشخیص داده شده است، با پزشک خود در مورد ایجاد یک برنامه درمانی مناسب برای سبک زندگی خود صحبت کنید. از آنجایی که این وضعیت بسیار رایج است، منابع و حساب های اول شخص فراوانی وجود دارد که به شما در سفر به سمت مدیریت – یا رهایی از دیابت نوع ۲ – کمک می کند.

خروج از نسخه موبایل