نجوم

اعلام تاریخ راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا

ناسا به دلیل تأثیرات ناشی از بیماری کرونا ویروس (COVID-19) و همچنین چالش های فنی ، راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب (Webb) از گویان فرانسه را به 31 اکتبر 2021 موکول کرد. این تصمیم براساس ارزیابی ریسک فعالیتهای ادغام شده و آزمون های باقیمانده قبل از شروع گرفته شده است. پیش از این ، وب قرار بود در مارس 2021 راه اندازی شود.

توماس زوربوچن ، مدیر ماموریت علمی ناسا در مقر آژانس واشنگتن گفت: استقامت و نوآوری کل تیم تلسکوپ وب به ما این امکان را داده است تا از طریق موقعیت های چالش برانگیزی که نتوانسته ایم در مسیر خود پیش بینی کنیم ، راه اندازی این تلسکوپ را به تاریخ دیگری موکول کنیم.

وی افزود: وب پیچیده ترین رصدخانه فضایی جهان و اولویت علمی ما است ، و ما بسیار سخت کار کرده ایم تا به پیشرفت علم نجوم کمک کنیم. این تیم همچنان برای انتخاب راه حل های فنی بهتر برای رسیدن به تاریخ راه اندازی جدید متمرکز شده است.

اعلام تاریخ راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا

آزمایش این رصدخانه همچنان در نورتروپ گرومن، علی رغم وجود چالش های همه گیر کرونا ویروس ادامه دارد. پس از تأخیرهای مربوط به بیماری کرونا در پاییز گذشته ، این تیم پیشرفت های چشمگیری در دستیابی به امکان پرتاب این تلسکوپ در سال 2021 داشته است.

با افزایش بیماری کرونا در پاییز گذشته ، آژانس برنامه ریزی کرده بود تا روند پیشرفت پروژه را در ماه آوریل ارزیابی کند اما این ارزیابی به دلیل همه گیر شدن کرونا به تعویق افتاد ولی این هفته تکمیل شد.

هفته گذشته ، این پروژه با موفقیت آزمایش برق رصدخانه به پایان رسید. این آزمایش یک نقطه عطف مهم در آماده سازی برای آکوستیک های آینده و آزمایش های زیست محیطی لرزش رصدخانه که قرار است در ماه آگوست آغاز شود بود. اطمینان از عملکرد هر عنصر وب قبل از رسیدن به فضا ، برای موفقیت آن بسیار مهم است.

طراحی یک تلسکوپ فضایی بسیار بزرگ و ابزارهای بسیار پیشرفته لازم بود تا وب بتواند به سؤالات اساسی درباره منشأ کیهانی که در آکادمی ملی علوم 2000 2000 Decadal Survey بررسی شده است پاسخ دهد.

اریک اسمیت ، دانشمند برنامه ناسا وب در دفتر مرکزی آژانس گفت:  تلسکوپ فضایی جیمز وب برای مشاهده جهان مادون قرمز و کاوش در هر مرحله از تاریخ کیهانی طراحی شده است. وب از اولین نسل از کهکشانهایی که در جهان اولیه پس از انفجار بزرگ شکل گرفته و جوهای سیارات فراخورشیدی اطراف را برای علائم احتمالی زیست مطالعه می کند.

اعلام تاریخ راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا کرونا ویروس

در اوایل سال آینده ، تلسکوپ فضایی جیمز وب برای حمل و نقل به سایت پرتاب “اریگامی” در Arianespace 5 ، به عرض 16 فوت (5 متر) قرار خواهد گرفت. اولین مأموریت وب در سفر به فضا ،استقرار در مدار خود در حدود یک میلیون مایل از زمین است. بعد از استقرار در مدار، وب محافظ پنج لایه آفتابی ظریف خود را آشکار می کند و سپس آینه اولیه 6.5 متری خود را که نور کم رنگ ستارگان و کهکشان های دور را تشخیص می دهد باز می کند.

این تلسکوپ راز های جدیدی از فضا را در علم نجوم آشکار خواهد کرد.

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا