نجوم

اولین تصاویر ارسال شده کاوشگر امید امارات از مریخ

امید امارات اولین تصویر از مریخ را پس از طی یک میلیون کیلومتر در فضا به تصویر کشید.امارات متحده عربی پس از آغاز اولین مأموریت خود به مریخ به کشوری بین سیاره ای تبدیل شد. در 20 ژوئیه، کاوشگر امید در ساعت 06.58 به وقت محلی (21.58 به وقت گرینویچ) با کمک یک تقویت کننده موشک میتسوبیشی از مرکز فضایی Tanegashima در ژاپن انجام شد.اولین تصاویر ارسالی از کاوشگر امید توسط رهبر کشور امارات به اشتراک گزاشته شد.

این فضاپیما در حال حاضر یک پنجم از مسیر طولانی خود تا رسیدن به مریخ را طی کرده است.

اولین تصاویر ارسال شده کاوشگر امید امارات از مریخ

“محمد بن راشد آل مکتوم” نخست وزیر امارات، روز دوشنبه (۲۴ اوت) در توئیتر خود نوشت: کاوشگر “امید” به طور رسمی ۱۰۰ میلیون کیلومتر با سیاره سرخ فاصله دارد. مریخ همانطور که در تصویری که توسط “ردیاب ستاره” این کاوشگر گرفته شده، نشان داده شده است، پیش روی ماست و در حال پشت سر گذاشتن زحل و مشتری هستیم.

پیش بینی می شود که کاوشگر “امید” در فوریه ۲۰۲۱ به مریخ برسد.

این “ردیاب ستاره” به گونه ای طراحی شده است که “امید” را در مسیر خود نگه دارد و به فضاپیما می گوید دقیقاً کجاست. علاوه بر این، این کاوشگر برای هنگامی که به مریخ رسید و کار علمی خود را شروع کرد، دوربین بیشتری را برای استفاده در اختیار دارد.

تیم کنترل و نظارت “امید” انتظار دارد که این فضاپیما از زمان پرتاب تا رسیدن به مریخ، ۶ مانور اصلاح مسیر انجام دهد که اولین مورد آن در اوایل ماه جاری انجام شد.

“عمران شرف” مدیر پروژه این مأموریت گفت: ما اولین مانور اصلاح مسیر را انجام داده ایم که اولین آزمایش سیستم های پیشران و کنترل مسیر کاوشگر “امید” بود و همچنین اولین بار بود که شش موتور پیشران Delta-V در این فضاپیما فعال می شدند.

این فعالیت ۲۱ ثانیه ای ما را به خوبی در مسیر مریخ قرار داد و ما از عملکرد کاوشگر “امید” تاکنون خوشحال هستیم.زمانی که “امید” به صورت ایمن به مدار مریخ برسد، حداقل به مدت یک سال مریخی (نزدیک به دو سال زمینی) به مطالعه و بررسی آب و هوا و جو سیاره سرخ خواهد پرداخت.نکته قابل توجه در این ماموریت این است که یک زن ایرانی الاصل از ارکان اصلی راه اندازی ماموریت “امید” است.

سارا امیری یکی از ۹ وزیر زن کابینه دولت امارات و وزیر علوم پیشرفته امارات است. او از بلوچ های ساکن امارات و اصالتاً متعلق به منطقه نیک شهر است که در بلوچستان ایران واقع شده‌ است.امیری در دانشگاه آمریکایی شارجه تحصیل کرده و افزون بر پست وزیر «علوم پیشرفته»، رئیس تیم اکتشاف مریخ و رئیس شورای نخبگان علمی امارات نیز هست.

او در سال ۲۰۱۵ از سوی “انجمن جهانی اقتصاد” به عنوان یکی از ۵۰ دانشمند برتر جوان دنیا انتخاب شد.سارا امیری پس از تحصیل، مدیریت سیستم‌های پیشرفته در «مرکز فضایی راشد بن محمد» را در اختیار گرفت. او از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ رییس بخش توسعه و پژوهش‌های این مرکز هم بود. امیری در سال ۲۰۰۹ در تیم برنامه‌ریزی سیستم کنترل از راه دور ماهواره “دبی‌ست ۱” مشغول به فعالیت بود و همین نقش را در راه‌اندازی ماهواره “دبی‌ست ۲” برعهده داشت.

منبع:ion

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا