نجوم

پرتاب بزرگترین تلسکوب ناسا با نام ASTHROS به وسیله بالون به جو زمین

ناسا قصد دارد با استفاده از یک بالون بزرگ، تلسکوب ASTHROS را به داخل جو زمین به منظور مطالعه کهکشان راه شیری پرتاب کند.ناسا در حال آماده سازی یک مأموریت جدید است که شامل مطالعه فضای اطراف زمین از طریق فرستادن این تلسکوب به وسیله بالون عظیم وبزرگی به جو زمین میباشد. با این حال، به جای ارسال مستقیم تلسکوب به فضا، با استفاده از ارسال این بالن عظیم به جو زمین هزینه کمتری خواهد داشت.

طبق گفته ناسا، تلسکوپ ASTHROS برای رصد نور مادون قرمز بسیار دور طراحی شده است، که طولانی تر از نوری است که برای انسان قابل مشاهده است.برای استفاده از این ویژگی، این تلسکوپ باید در ارتفاعی پرواز کند که بتواند طول موج نوری را که خارج جو زمین وجود دارد مشاهده کند.برای تحقق این هدف، ASTHROS با ارتفاع 130،000 پا یا 24.6 مایل پرواز می کند، که تقریباً چهار برابر ارتفاع معمول هواپیماهای تجاری است.این تلسکوپ 8.4پا طول دارد، که بوسیله یک بالن عظیم به اندازه یک استادیوم فوتبال است،به جو زمین پرتاب خواهد شد.

این ماموریت به بررسی طول موج های غیر قابل مشاهده از جو زمین می پردازد و هدف آن بررسی کهکشان راه شیری که ممکن است به تشکیل سیارات در آن شکل بگیرند.

پرتاب بزرگترین تلسکوب ناسا با نام ASTHROS به وسیله بالن جو زمین
این تصویر یک بالون در ارتفاع بالا را نشان می دهد که به جو بالایی صعود می کند. این بالن 400 فوت یا تقریباً به اندازه یک استادیوم فوتبال بوده و به ارتفاعی 130،000 پا (24.6 مایل) می رسند.

 

ناسا قصد دارد یک بالن عظیم الجثه مجهز به تلسکوپ را به لایه استراتوسفر جو زمین ارسال کرده و از آن برای مطالعه فضای اطراف زمین استفاده کند. این بالن که ابعادی برابر با یک استادیوم فوتبال دارد، تلسکوپ یاد شده به طول ۲.۵ متر را به لبه فضا حمل خواهد کرد.

آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا (JPL) می‌گوید تلسکوپ ASTHROS حدوداً سه هفته به کمک جریان‌های بادی بر فراز جنوبگان (قاره‌ای در قطب جنوب) پرواز خواهد کرد. این تلسکوپ با پرواز در ارتفاع تقریباً ۴۰ کیلومتری از سطح زمین، محدوده فروسرخ دور (FIR) را مطالعه خواهد کرد.

تیم ناسا به تازگی ساخت تلسکوپ، تجهیزات علمی و همچنین سیستم‌های خنک کننده و الکترونیکی آن را به اتمام رسانده است. آزمایش تلسکوپ از ماه آینده آغاز می‌شود تا از عملکرد صحیح همه اجزا اطمینان حاصل شود.

محققان با استفاده از تلسکوپ ASTHROS حرکت و سرعت گازهای اطراف ستاره‌های تازه متولد شده در کهکشان راه شیری را مطالعه خواهند کرد. این تلسکوپ همچنین در اتفاقی که برای اولین بار رخ می‌دهد، وجود دو نوع یون نیتروژن را شناسایی و از آن‌ها نقشه برداری خواهد کرد.

برای فرستادن این تلسکوپ به فضا به بالن بسیار بزرگی نیاز بوده است. به همین دلیل ناسا از بالنی استفاده کرده که عرض آن در حالت کاملاً پر به ۱۵۰ متر می‌رسد. تلسکوپ و تجهیزات عملی در محفظه‌ای که زیر بالن تعبیه شده قرار خواهند گرفت«مأموریت‌هایی مثل ASTHROS که با بالن انجام می‌شوند، ریسک بالاتری نسبت به مأموریت‌های فضایی داشته ولی دستاوردهای بالاتری را به ارمغان می‌آورند. ما با ASTHROS می‌خواهیم رصدهای اخترفیزیکی را انجام دهیم که هرگز در گذشته انجام نشده‌اند. این مأموریت با آزمایش فناوری‌های جدید و فراهم کردن زمینه برای آموزش نسل بعد مهندسان و محققان، مسیر را برای مأموریت‌های فضایی آینده هموار می‌کند.»ناسا می‌گوید ASTHROS دسامبر سال ۲۰۲۳ (آذر ۱۴۰۲) به فضا خواهد رفت اما احتمال تغییر تاریخ در سال‌های آینده وجود دارد.

منبع:mercurynewsdigiato

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا