نجوم

برخورد سیاهچاله ها به هم و انفجار آنها با شعله های آتش فوق العاده عجیب

می دانیم که سیاهچاله ها هر آنچه که در نزدیکی آنهاست، حتی نور را به خود جذب می کنند و این موضوع یکی از دلایلی است که تحقیق بر روی آنها را بسیار دشوار نموده است. اتفاقات شگفت انگیز هنگامی رخ می دهد که دو سیاهچاله با هم برخورد می کنند. این برخورد مهیب نه تنها امواج گرانشی را به وجود می آورد بلکه طبق یک تئوری جدید نشان می دهد که این انفجار ممکن است با نور همراه باشد.

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا، شعله ای فوق العاده عجیب از نور را از سیاه چاله بزرگ J1249 + 3449 با استفاده از تأسیسات رصدخانه پالومار مشاهده کردند.

محققان به دنبال منبع آن بودند و به منطقه ای پی بردند که توسط رصدخانه معروف LIGO نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این رصدخانه به تحقیق درباره امواج گرانشی حاصل از برخورد سیاه چاله ها می پردازد.

متیو گراهام، استاد تحقیقات نجوم در کالتک و دانشمند پروژه ZTF ، در بیانیه ای توضیح داد: این سیاه چاله فوق العاده بزرگ سالها قبل از شعله ور شدن شدید در حال شفاف شدن بود.

این شعله در فاصله زمانی و مکان مناسب رخ داد تا با واقعه موج گرانشی همزمان باشد.

در این مطالعه نتیجه گرفتیم که شعله ور شدن احتمالاً نتیجه برخورد سیاهچاله ها به هم و انفجار آنهاست، اما نمی توان سایر احتمالات را نیز به طور کامل رد کرد.

دو سیاهچاله با هم برخورد می کنند و شعله های آتش فوق العاده عجیب ایجاد می کند

محققان برای توضیح اینکه چگونه دو سیاه چاله که خود جاذب نور هستند با یکدیگر برخورد کرده و پس از انفجار نوری عجیب آزاد می کنند ، این تئوری را تصور کردند که این دو سیاهچاله در حال ادغام در یک صفحه اطراف یک سیاهچاله بسیار بزرگتر قرار دارند.

وی گفت: در مرکز اکثر کهکشان ها یک سیاه چاله فوق العاده بزرگ قرار دارد.

ای ساویک ورد، در این بیانیه توضیح داد: این مجموعه توسط گروهی از ستاره ها ، ستاره های مرده و از جمله سیاه چاله ها احاطه شده است.

وی گفت: این اشیاء مانند زنبورهای خشمگین در اطراف زنبورهای ملکه در مرکز می چرخند و می توانند شرکای گرانشی را پیدا کرده و جفت شوند اما معمولاً شرکای خود را به سرعت در مقابل این چرخش از دست می دهند.

اما در یک صفحه سیاهچاله ی فوق العاده بزرگ ، گاز در حال جریان باعث می شود که یک مینوت کلاسیک بوجود آمده و سیاهچاله ها را سازماندهی کرده تا بتوانند جفت شوند.

دو سیاهچاله موجود در این صفحه با یکدیگر ادغام شده و موجی از انرژی را از طریق ابر گازی به بیرون می فرستد.

باری مک کارن، توضیح داد:  واکنش گاز به این انفجار سریع باعث ایجاد شعله های آتش درخشان و قابل مشاهده با تلسکوپ ها می شود.

مطالعه وقایعی از این دست می تواند به دانشمندان کمک کند تا در مورد سیاهچاله ها در هر اندازه اطلاعات بیشتری کسب کنند.

سیاه چاله های فوق العاده بزرگ مانند این در همه زمان ها شعله ور هستند.

Mansi Kasliwal گفت: آنها اشیاء ساکت نیستند . زمان، اندازه و مکان این شعله ها بسیار تماشایی بود.

وی گفت: دلیل جستجوی شعله های آتش این است که به پاسخ دادن به سؤالات اخترفیزیک و کیهان شناسی بسیار کمک می کند.

اگر دوباره بتوانیم این کار را انجام دهیم و نور را از ادغام سیاهچاله های دیگر تشخیص دهیم، می توانیم جزئیات این سیاهچاله ها را تشخیص داده و درباره ریشه های آنها بیشتر بدانیم.

منبع: DigitalTrends

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا