نجوم

تشخیص هزاران کهکشان کم نور با بررسی انرژی تاریک

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان در نقشه انرژی تاریک (DES) نزدیک به 21،000 کهکشان با سطح روشنایی کم (LSBGs) را شناسایی کرده اند. کشف چنین نمونه عظیم می تواند برای بهبود دانش ما در مورد نحوه شکل گیری و تکامل LSBG ضروری است. این یافته در مقاله ای در 8 ژوئن در arXiv.org منتشر شده است.

به طور کلی، LSBG ها کهکشان هایی دارای روشنایی مرکزی ضعیف تری نسبت به آسمان شب هستند. به همین دلیل کشف و مطالعه آنها دشوار است و همین امر باعث شده تا در بررسی های نوری، کمترین میزان از حضورشان را نشان دهد.

فرض بر این است که اگرچه LSBG ها تنها درصد کمی از درخشندگی و تراکم جرم ستاره ای را دارند اما ممکن است حدود 15 درصد از مقدار جرم جهان را به خود اختصاص دهند. مشاهدات نشان می دهد که این کهکشان ها طیف گسترده ای از اندازه ها و محیط های فیزیکی را در خود جای داده اند. بنابراین ، گسترش نمونه LSBG های شناخته شده می تواند مدل های کیهان شناسی و تکامل کهکشان ما را بهبود بخشد.

در یک مطالعه اخیر اخترشناسان به سرپرستی دیمیتریوس تانوگلیدیس از دانشگاه شیکاگو ، گزارش داده است که DES (تصویربرداری عمیق و پوشش گسترده از جهان) به آنها اجازه می دهد یک کاتالوگ حاوی هزاران کهکشان با روشنایی کم به وجود آورند.

اخترشناسان در این مقاله نوشتند: ما کاتالوگ 20،977 کهکشان با سطح روشنایی کم گسترش یافته را از بررسی داده های تصویربرداری انرژی تاریک ارائه می دهیم.

تشخیص هزاران کهکشان کم نور با بررسی انرژی تاریک LSBG ستاره شناسان

LSBG های موجود در نمونه دارای شعاع مؤثر بیش از 2.5 ” و میانگین روشنایی سطح موثر اصلاح شده با انقراض بیشتر از 24.3 mag / arcsec2 هستند. با توجه به اینکه کهکشان ها به طور مرسوم بر اساس رنگ نوری به دو  دسته مشهور قرمز و آبی تقسیم می شوند ، اخترشناسان این دو دسته را در کاتالوگ متمایز می کنند.

براساس این مقاله ، کاتالوگ شامل 71488 کهکشان قرمز و 13829 کهکشان آبی است. این دو جمعیت از شعاع مؤثر متوسط برخوردار هستند ، اما در میزان روشنایی سطح به طور چشمگیری با هم تفاوت دارند زیرا کهکشانهای آبی تمایل به درخشان تر دارند.

توزیع مکانی LSBG بیش از حد برجسته است. به طور کلی LSBG های قرمز بسیار خوشه تر از نمونه آبی هستند. همچنین مشخص شد که LSBG های قرمز کهکشانهای روشن تری دارد.

علاوه بر این ، برای 9 مورد از برجسته ترین خوشه های کهکشان موجود در این نمونه، ستاره شناسان موفق به محاسبه خصوصیات بدنی LSBG های مرتبط شدند که از میان این LSBG ها، 108 نوع به عنوان کهکشان های بسیار پراکنده (UDG) طبقه بندی می شود.

در پایان سخنان، نویسندگان مقاله تأکید کردند كه كاتالوگ آنها می تواند در آزمایش مدل های سازند كهكشان با سطح روشنایی كم، از جمله مطالعات در مورد خواص LSBG در محیط های مختلف مفید باشد.

آنها خاطرنشان كردند كه از كاتالوگ نيز مي توان براي آماده سازي بهتر براي بررسي هاي نسل بعدي كهكشان استفاده كرد. محققان افزودند که آنها با استفاده از داده های عمیق تر آینده از کل شش سال مشاهدات DES ، مطالعات بیشتری درباره LSBG ها برنامه ریزی می کنند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا