نجوم

درک رشد ستاره های نوترونی با نگاه عمیق به هسته اتم

در هسته های اتم ، پروتون ها و نوترون ها در نوار های انرژی خاصی حرکت می کنند. اما دقیقاً نحوه اشتراک این انرژی در نوار های دور هسته برای فیزیکدانان هسته ای معما باقی مانده است. جواب به این سوالات شاید به درک ما از چگونگی رشد ستاره های نوترونی کمک کند.

یک مطالعه جدید توسط محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور (LLNL) و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شده است که در این تحقیق با استفاده از داده های حاصل از آزمایش های پراکندگی هسته برای ایجاد محدودیت های دقیق در نحوه چیدمان نوترون ها و پروتون ها در هسته اتم ، به این سوالات جواب داده است.

این تحقیق در دو مقاله مربوطه در Physical Review C و Physical Review Letters نشان داده شده است.

تجزیه و تحلیل آنها بر روی چندین هسته بنیادی نشان می دهد که بخش کوچکی از پروتون ها و نوترون ها دارای سهم زیادی از انرژی کل هستند و این امر آنها را در هسته نگه می دارد.

درک رشد ستاره های نوترونی با نگاه عمیق به هسته اتم پروتون نوترون

این مطالعه پیش بینی های جدیدی را برای چندین هسته غنی از نوترون (منطقه ای که نوترونهای اضافی روی آن انباشته می شود) ایجاد کرده است که به نوبه خود ، این پیش بینی ها ارتباط تنگاتنگی با چگونگی رشد ستارگان بزرگ نوترونی و عناصر ایجاد شده در ادغام ستاره های نوترونی دارند.

کول پرویت ، فوق لیسانس LLNL و نویسنده اصلی هر دو مقاله گفت: نتایج ما به طور کمی نشان می دهد که چگونه عدم تقارن بار و پوسته به تولید پوست نوترون کمک می کند و سهم نامتناسبی از کل انرژی هسته ها را هدایت می کند.

یک ورودی اساسی برای معادله حالت نوترون ، درک چگونگی تغییر انرژی عدم تقارن هسته ای متراکم است که ساختار ستاره نوترون را تعیین می کند. اما اندازه گیری مستقیم پوست نوترونی کار آسانی نیست.

آزمایش سرب شعاع در سال 2010 ، یا PREX ، اولین اندازه گیری پوست نوترونی مستقل از مدل برای سرب -208 را ارائه داد ، اما با عدم اطمینان زیاد اندازه گیری بی نتیجه ماند. آزمایش دقیق تر PREX II ، در سال 2019 اجرا شد و قرار است به زودی نتایج را منتشر کند.

پرویت گفت ، یک مدل جامع نه تنها باید مقادیر یکپارچه را تولید کند (مانند شعاع بار یا انرژی اتصال کل) بلکه نحوه تقسیم حرکت و انرژی نوکلئون ها را نیز مشخص کند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا