فناورینجوم

ناسا برای کشف جهان های یخی، ربات پرتاب کننده بخار میسازد

ربات جدید ناسا – SPARROW  – یک ربات پرتاب کننده بخار بسیار قوی و به شکل توپ است که از بخار تغذیه می کند، چیزی غیرقابل تصور به نظر می آید، اما می تواند بهترین راه برای کشف برخی از محیط های یخی دور از منظومه شمسی ما باشد. این ایده به دنبال ربات جدید ناسا با نام ربات بازیابی خودمختار بخار برای جهان اقیانوس ها یا SPARROW است.

این ربات گرد به اندازه یک توپ فوتبال خواهد بود که ادواتی در مرکز قفس فلزی خود نگهداری می کند. این ربات از پرتاب کننده های بخار برای ایجاد پرش از یک ناحیه به ناحیه دیگر استفاده می کند.

استفاده از بخار به جای سوخت موشکی، کار بسیار منطقی ای است زیرا با این کار مناطقی که ربات از آن عبور می کند آلوده نمی شود.

این باعث می شود SPARROW برای گشت و گذار و کشف محیط های یخی مانند مشتری، قمر اروپا یا قمر انسولادوس زحل، که به نظر می رسد دارای اقیانوس مایع در زیر پوسته یخی باشد مناسب است و ممکن است برخی از مکان های منظومه شمسی ما به احتمال زیاد دارای حیات باشد.

ناسا می خواهد برای کشف جهان های یخی ، یک ربات پرتاب کننده بخار بسازد

گرت میریون-گریفیت ، رباتیست JPL و محقق اصلی این مفهوم ، در بیانیه ای توضیح داد: “حیات در قمر اروپا احتمالاً بسیار پیچیده است.”

وی می گوید: این قمر به احتمال زیاد پر منفذ بوده و ممکن است پر از شکاف های عمیق و دارای کوه های بلند یخی باشد (تیغه های طولانی یخ که می تواند برای وسایل نقلیه زمینی خطرناک باشد) که می تواند بیشتر ربات ها را در مسیر خود متوقف کند.

اما ربات کشف محیط یخی SPARROW آزادی کامل داشته و می تواند به یک منطقه با شرایط سخت سفر کند.

برای کشف نحوه چگونگی پیمایش در این منطقه پر منفذ، تیم JPL شبیه سازی های رایانه ای را انجام دادند تا ببینند چگونه یک ربات کروی می تواند در سطح ناهموار حرکت کند و پس از پرتاب به سمت بالا بازگشت به سطح، چه اتفاقی می افتد.

آنها دریافتند که کارآمدترین راه برای حرکت این ربات این است که به جای پرش های کوچک و متعدد، از پرش های بسیار بزرگ و کم استفاده کند.

میریون گریفیت گفت: براساس محاسبات مربوطه توانستیم مشخص کنیم که یک پرش بلند از چندین پرش کوچکتر کارآمدتر است.

منبع : DigitalTrends

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا