نجوم

ناسا سیاره ای صورتی به نام GJ 504b کشف کرد که تئوری ها را به چالش کشاند

در حدود 57 سال نوری از زمین، ستاره شناسان ناسا سیاره بزرگ جدیدی را به نام GJ 504b کشف کرده اند که رنگی شبیه صورتی دارد. این دومین سیاره ای است که رنگ آن توسط ستاره شناسان ناسا به طور مستقیم مشاهده شده است.این سیاره، GJ 504b در نزدیکی مشتری است، اما چندین برابر جرم دارد. در واقع تاکنون کوچکترین سیاره ای است که به طور مستقیم با یک تلسکوپ تصویر برداری شده است. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

ناسا سیاره ای صورتی به نام GJ 504b کشف کرد که تئوری ها را به چالش کشاند
ناسا سیاره ای صورتی به نام GJ 504b کشف کرد که تئوری ها را به چالش کشاند

به نظر می رسد سیارات به بزرگی مشتری در سراسر کهکشان ما بسیار شایع هستند و در خارج از منظومه شمسی ما کشف شده اند. اما آنچه در مورد این سیاره غیرمعمول است این است که در فاصله 4.05 میلیارد مایل از ستاره آن حدود 43.5 برابر فاصله بین زمین و خورشید قرار دارد. اگر در منظومه شمسی ما باشد، فراتر از مدار نپتون خواهد بود.

 

ناسا سیاره ای صورتی به نام GJ 504b کشف کرد که تئوری ها را به چالش کشاند

این سیاره جدید که GJ ۵۰۴b نامیده می شود به اندازه مشتری است اما جرم آن چند برابر مشتری است و کم جرم ترین سیاره ای است که تا کنون اطراف ستاره ای همانند خورشید با استفاده از فناوری های تصویربرداری مستقیم کشف شده است.

به نظر می رسد که وجود سیاره هایی به اندازه مشتری در سراسر کهکشان راه شیری رایج باشد؛ ستاره شناسان همچنین تعدای از آنها را در خارج از منظومه شمسی ما کشف کرده اند.

اما موضوع غیرمعمول در مورد آن این است که GJ ۵۰۴b در فاصله حدود ۹ برابر مسافتی که مشتری که به دور خورشید می چرخد، به دور ستاره خود می چرخد و این موضوع  ایده های نظری درباره چگونگی شکل گیری سیارات غول پیکر را به چالش می کشد. اگر این سیاره در منظومه شمسی ما قرار داشته باشد، در واقع دورتر از مدار نپتون خواهد بود. و این موضوع، مسئله ای برای ستاره شناسان است.

سیارات در جریان شکل گیری بسیار داغ هستند و برای مدتی پس از اینکه تمامی مواد اطراف خود را جمع کردند، همچنان داغ می مانند. بنابراین صدها میلیون سال طول می کشد تا سیارات در نهایت خنک شوند اما GJ ۵۰۴b هنوز زمان زیادی را سپری نکرده است.

این سیاره حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش تشکیل شده بنابراین هنوز کاملا داغ  است و درخشش گرمای آن در واقع همان چیزی است که رنگ صورتی این سیاره را ایجاد کرده است که ناسا آن را به رنگ «شکوفه گیلاس سیاه» تشبیه می کند.

ناسا توضیح می دهد که دمای این سیاره حدود ۴۶۰ درجه فارنهایت (۲۳۷ درجه سلسیوس) است. این سیاره به دور ستاره ای از نوع G۰ که GJ ۵۰۴ نام دارد و اندکی داغ تر از خورشید است، می چرخد. این ستاره را با چشم غیر مسلح می توان در صورت فلکی «دوشیزه» مشاهده کرد.

منبع:ion

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا