نجوم

نقشه های جهانی میدان مغناطیسی خورشیدی برای اولین بار ایجاد شده است

خورشید یک ستاره مغناطیسی است. میدان مغناطیسی آن اساساً سه بعدی است و تمام لایه های جو خورشید را اشغال می کند. با این حال، اندازه گیری های معمول از میدان مغناطیسی خورشیدی فقط در سطح فوتوسفریک، یا سطح خورشید حاصل شده است.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

فقدان دانش دقیق در مورد میدان مغناطیسی در بیرونی ترین جو خورشیدی، تاج، مانع درک ما از مغناطیس خورشیدی و بسیاری از پدیده های جو خورشیدی شده است.

خطوط میدان مغناطیسی تاجی به دست آمده از مدل PFSS.

 

مشاهدات

یک تیم بین المللی به سرپرستی تیان هوی، استاد هر دو دانشگاه پکن و رصدخانه های نجوم ملی آکادمی علوم چین (NAOC)، برای اولین بار میدان مغناطیسی جهانی تاج خورشید را اندازه گیری کرده اند.

این مطالعه در آگوست سال 2020 در Science منتشر شد.

این تیم از مشاهدات چند قطبی کرونال کرال (CoMP)، ابزاری که توسط رصدخانه در ارتفاع زیاد، مرکز ملی تحقیقات جوی آمریکا، اداره می شود، استفاده کردند.

نقشه های جهانی میدان مغناطیسی خورشیدی برای اولین بار ایجاد شده است
نقشه ای از قدرت میدان مغناطیسی تاج دار (چپ) و جهت (راست) روی یک عکس تاجی گرفته شده توسط ابزار AIA در رصدخانه دینامیک خورشیدی قرار گرفته است.

بیش از 20 سال پیش، روشی به نام لرزه نگاری تاجی یا لرزه نگاری مغناطیسی برای اندازه گیری میدان مغناطیسی تاجی ارائه شده است. این روش از برخی از انواع نوسانات یا امواج که در ساختارهای تاجی مشاهده می شود، استفاده می کند.

نتایج

با این حال، این نوسانات امواج فقط گاهی اوقات در مناطق کوچک تاج مشاهده می شوند و بنابراین پتانسیل آنها برای اندازه گیری میدان مغناطیسی محدود است.

CoMP تاجی است با دیافراگم 20 سانتی متر. که می تواند تاج خورشید را با استفاده از خطوط طیفی مادون قرمز Fe XIII 1074.7 نانومتر و 1079.8 نانومتر مشاهده کند.

توالی تصویر داپلر به دست آمده از مشاهدات CoMP اغلب شیوع اختلالات دوره ای را نشان می دهد، که نشان دهنده حضور همه جانبه امواج پلاسمای عرضی در تاج است.

این تیم از روش لرزه نگاری مغناطیسی برای این امواج فراگیر استفاده کردند. آنها تکنیک ردیابی موج که قبلاً توسعه یافته بود را به کل میدان دید گسترش دادند و توزیع سرعت انتشار موج را در تاج جهانی بدست آوردند.

آنها همچنین از مشاهدات دو خط Fe XIII نقشه ای جهانی از تراکم تاج به دست آوردند. آنها با ترکیب نقشه های سرعت و چگالی انتشار موج، نقشه مغناطیسی در تاج جهانی را تهیه کردند.

پروفسور تیان بیان داشت: “با استفاده از این روش در CoMP مانند ابزارهایی در آینده، می توان نقشه های میدان مغناطیسی تاجی جهانی را به طور مرتب بدست آورد، و قسمت از دست رفته اندازه گیری های مغناطیسی جهانی خورشید را پر کرد.”

چنین اندازه گیری هایی می تواند اطلاعات مهمی را برای پیشبرد درک ما از مکانیسم های فیزیکی مسئول فوران خورشید و چرخه 11 ساله لکه های خورشیدی فراهم کند.


منبع: scitechdaily

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا