نجوم

راز نهفته ماده تاریک چیست؟ / آیا ماده پنهان جهان کشف شده است؟

فیزیکدانان فکر می‌کنند که حدود 40٪ ماده‌ای که ستارگان ، سیارات و کهکشان‌ها را تشکیل می‌دهند غیرقابل کشف باقی می‌ماند و به صورت یک گاز داغ در شبکه پیچیده کیهانی پنهان می‌شود. اما نتایج جدید پرده از راز ماده تاریک و پنهان کهکشان را بر میدارد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

امروزه ممکن است دانشمندان در موسسه CNRS/Université Paris-Saclay برای اولین بار این ماده پنهان را از طریق تجزیه و تحلیل آماری و ابتکاری داده‌های 20 ساله کشف کرده باشند. یافته‌های آنها در 6 نوامبر سال 2020 در Astronomy & Astrophysics منتشر شد.

کهکشان‌ها به صورت شبکه پیچیده‌ای از گره‌های متصل شده توسط رشته‌ها در سراسر جهان توزیع می‌شوند که به نوبه خود توسط حفره‌ها از هم جدا می‌شوند و ما اینها را به عنوان شبکه کیهانی می‌شناسیم.

تصور می‌شود که رشته‌ها تقریباً همه مواد عادی جهان (اصطلاحاً باریونیک) را به شکل گازهای داغ منتشر شده در بر میگیرند. با این حال ، سیگنال‌های ساطع شده توسط این گاز منتشر بسیار ضعیف هستند به طوری که در واقعیت 40 تا 50٪ باریون‌ها قابل شناسایی نیستند.

اینها، باریونهای گمشده و پنهان شده در ساختار رشته‌ای شبکه کیهانی هستند که محققان در تلاش برای کشف آن در یک مطالعه جدید ، که توسط پروژه ERC ByoPiC تأمین مالی شده است هستند. آنها برای پیدا کردن باریون‌های گمشده از یک تجزیه و تحلیل آماری استفاده می‌کنند که برای اولین بار انتشار اشعه X از باریون‌های گرم رشته‌ها را نشان می‌دهد.

این تشخیص بر اساس سیگنال پرتوی ایکس انباشته شده ، در داده‌های گرفته شده از ROSAT2 ، از حدود 15000 رشته کیهانی شناسایی شده در مقیاس بزرگ در بررسی کهکشان SDSS3 است. این تیم با استفاده از ارتباط مکانی بین موقعیت رشته‌ها و تابش اشعه ایکس ، شواهدی از وجود گاز داغ در شبکه کیهانی را ارائه می‌دهند و برای اولین بار ، درجه حرارت آن را اندازه گیری می‌کنند.

این یافته ها، تجزیه و تحلیل‌های قبلی توسط همان تیم تحقیقاتی که مبتنی بر تشخیص غیر مستقیم گاز داغ در شبکه کیهانی از طریق تأثیر آن بر زمینه مایکروویو کیهانی است را تأیید می‌کند. این تحقیق، راه را برای مطالعات دقیق‌تر راز ماده تاریک با استفاده از داده‌های با کیفیت ، برای آزمایش تکامل گاز در ساختار رشته‌ای شبکه کیهانی را هموار می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: 

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا