نجوم

زمین چگونه آب خود را بدست آورد؟ پاسخ را می‌توان در عطارد یافت

نمی دانم تاکنون متوجه شده‌اید یا خیر ، اما زمین کمی مرطوب است. اینکه زمین چگونه آب خود را بدست آورده یکی از رمز و رازهای مهم در شکل گیری منظومه شمسی است. تیمی از محققان ژاپنی به تازگی سرنخی را در این باره کشف کرده اند. نه روی زمین بلکه سرنخ مربوط به عطارد است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

همانطور که میدانید در فاصله مشخصی از خورشید، معروف به خط برف ، تابش خورشید بسیار گرم و بسیار شدید است تا از تشکیل یخ‌ها یا عناصر سبک‌تر پشتیبانی کند. از این رو ، سیارات صخره‌ای شکل می‌گیرند.

فراتر از خط یخ ، جایی در اطراف مدار امروزی، کمربند سیارک قرار دارد که یخ‌ها و عناصر می‌توانند بهم بچسبند و به سیارات بزرگ و حجیم تبدیل شوند.

پس از تشکیل سیارات غول پیکر ، آنها خود را از نو بازسازی می‌کنند و تأثیر گرانشی آنها باعث می‌شود تا قطعات یخ به صورت تصادفی و غیرمترقبه به منظومه شمسی پرتاب شود. این تکه یخ‌ها بر روی سطوح سیارک‌های دیگر فرود می‌آیند.

اما تیمی از محققان ژاپنی با مشاهده رکورد دهانه عطارد ، این دیدگاه را به چالش می‌کشند.

برای توضیح میزان فراوانی عناصر سبک‌تر در پوسته عطارد ، باید حداقل سه برابر بیشتر از آنچه که در سابقه دهانه مشاهده می‌کنیم ، داشته باشد و اگر تعجب می‌کنید که چرا ما اینقدر مجذوب عطارد شده ایم ، به این دلیل است که آن دنیای بدون هوا و مرده هیچ فرسایشی ندارد ، بنابراین می‌تواند خاطره بمباران‌های میلیاردها سال پیش را حفظ کند.

برای توضیح این اختلاف ، محققان بر این باورند که بمباران‌ها آنقدر قدرتمند بودند که پوسته عطارد را در بر گرفته‌اند و آن را به لجن مذاب تبدیل کردند. به این ترتیب ، بیشتر عناصر سبکتر و فرارتر که با بمباران‌ها به عطارد رسیده‌اند در نهایت در عمق زیر سطح این سیاره دفن شدند.

و اما در مورد زمین؟ ممکن است فرآیند مشابهی اتفاق افتاده باشد ، بیشترین انتقال آب ناشی از این بمبارانهای اولیه در اعماق زیر سطح فرو رفته باشد. خوشبختانه آنها به اندازه کافی آب را به زمین تحویل داده اند.

مأموریت BepiColombo آژانس فضایی اروپا که در حال حاضر در مسیر عطارد قرار دارد ، پاسخ‌های بیشتری را باز می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا