نجوم

دمای متوسط جهان طی میلیاردها سال در حال افزایش است

زمین تنها مکانی نیست که به آرامی گرم می شود – به نظر می رسد جهان نیز اینگونه است. ستاره شناسان در دانشگاه ایالتی اوهایو میانگین دمای گاز کیهانی را در فواصل و سنین مختلف اندازه گیری کرده اند و دریافتند که جهان امروز تقریباً 10 برابر گرمتر از 10 میلیارد سال پیش است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

وقتی به فضا نگاه می کنید ، به طور حتم به گذشته نیز نگاه می کنید. از آنجا که نور با سرعت تعیین شده حرکت می کند ، اگر جسمی یک سال نوری با ما فاصله دارد ، ما آن شی را همانند یک سال قبل می بینیم. بعلاوه ، اگر رصدخانه ها شیئی را بررسی کنند که میلیاردها سال نوری از ما فاصله دارد ، در واقع تقریباً به طلوع جهان خود نگاه کرده ایم.

برای مطالعه جدید ، تیم از این پدیده برای اندازه گیری دمای گاز از 10 میلیارد سال نوری فاصله – یعنی 10 میلیارد سال پیش – استفاده کرد و آن را با گازی مقایسه کرد که در فضا و زمان بسیار به ما نزدیکتر است.

این تیم با داده های دو مأموریت گسترده مشاهده فضایی که پلانک و اسلون دیجیتال نام گذاری شده اند ، شروع به کار کرد. آنها این دو مجموعه داده را با هم ترکیب کردند و سپس فاصله های گازهای داغ را با اندازه گیری شیفت نور قرمز آنها محاسبه کردند.

اساساً ، در حالی که این نور چنین فواصل عظیمی را طی می کند ، با انبساط جهان ، طول موج های آن کشیده شده و باعث می شود قرمزتر به نظر برسند. اندازه گیری میزان “قرمزی” این نور می تواند میزان فاصله گاز را تعیین کند.

در مرحله بعد ، تیم توانست دمای آن گاز را بر اساس نور آن تخمین بزند. متوسط ​​دمای گاز “امروزی” تقریباً 2 میلیون درجه سانتیگراد (3.6 میلیون درجه فارنهایت) یافت شد – و این نشان می دهد دمای آن 10 برابر گرم تر از گاز 10 میلیارد سال پیش باشد.

دلایل افزایش دمای جهان

دلیل این افزایش متلاطم مربوط به تکامل جهان در قسمت بهتر عمر آن است. وقتی ساختیار بزرگ جهان در کهکشان ها و خوشه ها قرار گرفت ، گاز به طور طبیعی گرم می شد. این گرمایش در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

یی-كوان چیانگ ، نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: “همزمان با كامل شدن جهان ، گرانش ، ماده تاریك و گاز موجود در فضا را به سمت كهكشان ها و خوشه های كهكشان می كشاند.” “کشش شدید است – به قدری شدید است که بطور پیوسته گاز گرم می شود.”

نتیجه گیری مطالعه

اگرچه این موضوع یک یافته جذاب است ، اما این مطالعه نمی گوید که جهان به طور کلی در حال گرم شدن است – این مطالعه بر روی میانگین دمای گاز نزدیک به اجسام در کیهان متمرکز شده است. دمای متوسط ​​جهان بسیار سردتر است – تقریباً -270.4 درجه سانتی گراد (-454.8 درجه فارنهایت) ، فقط یک مو بالاتر از صفر مطلق.

منبع  »  newatlas

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا