انرژی و محیط زیست

توده یخی A-68A سه سال پس از جدایی بیش از هزار کیلومتر طی کرده است

توده یخی A-68Aبزرگترین توده‌ یخی دنیا به دلیل گرمایش زمین از قطب جنوب جدا شد. حال سه سال پس از این رویداد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند این قطعه بیش از هزار کیلومتر سفر کرده و در طول سفر چند قطعه یخ کوچک از آن جدا شده‌اند.محققان سال‌ها ترک برداشتن کوه یخی Larsen C در قطب جنوب را تحت نظر گرفته بودند تا اینکه اواخر تیر ماه سال ۹۶ توده عظیمی از آن جدا شد. این توده یخی که A-68 نام گرفته بود، با مساحتی در حدود ۶ هزار کیلومتر مربع یکی از بزرگ ترین توده‌های یخی شناخته شده در دنیاست و ضخامتی در حدود چند صد متر دارد.

توده یخی A-68A سه سال پس از جدایی بیش از هزار کیلومتر طی کرده استاگر توده عظیم الجثه‌ A-68 به کانال‌های کشتیرانی وارد می‌شد، یکی از بزرگ ترین فجایع را رقم می‌زد. بنابراین ماهواره‌هایی همچون Copernicus Sentinel-1 به دقت حرکاتش را تحت نظر گرفته و میزان یخ‌های جدا شده از آن را در طول مسیر اندازه گیری کرده‌اند.

داده‌ها نشان می‌دهند توده A-68 تقریباً دو سال اول جدا شدن از کوه یخی Larsen C را به خاطر احاطه شدن توسط یخ‌های اطراف به شکل شناور کنار این کوه یخی سپری کرده است. در این مدت قطعه یخ کوچکی به نام A-68B از آن جدا شد، به همین دلیل محققان نام آن را به A-68A تغییر دادند.

توده A-68A سپتامبر ۲۰۱۸ سرانجام از کوه یخی Larsen C فاصله گرفت و سفر خود را آغاز کرد. این توده فوریه ۲۰۱۹ به آب‌های آزاد وارد شد و به موازات شبه جزیره جنوبگان به طرف شمال حرکت کرد. آوریل ۲۰۲۰ قطعه یخ دیگری به نام A-68C از آن جدا شد.

تصاویر ماهواره‌ای A-68توده A68-A با هموار شدن مسیر با شتاب بیشتر حرکت کرد و با عبور از دماغه شبه جزیره جنوبگان، به طرف South Orkney Islands رفت. تا تاریخ ۱۵ تیر سال جاری، این قطعه یخ پس از جدا شدن از کوه یخی Larsen C در مجموع ۱۰۵۰ کیلومتر سفر کرده و حالا با وارد شدن به آب‌های گرم‌تر، پیش بینی می‌شود با سرعت بیشتری متلاشی شود.

 

متاسفانه توده A-68A ممکن است سبب از بین رفتن سریع تر یخ در منطقه شود. پس از جدا شدن این توده، ترک‌هایی در توده یخ گنبدی شکل Bawden Ice Rise پدیدار شدند که نقطه اتکا مهمی برای کوه یخی Larsen C است.

ماهواره Copernicus Sentinel-1 همچنان به رصد A-68A و به گرفتن تصاویر ماهواره‌ای تغییرات آن ادامه خواهد داد.

منبع:digiato

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا