انرژی و محیط زیست

دانشمندان نوع جدیدی از استتار قورباغه های شیشه ای را کشف کردند

قورباغه های شیشه ای به دلیل داشتن پوست جالب و دیدنی در بین مردم و جامعه علمی مشهور هستند اما تاکنون دلیل این ویژگی نادر از دید دانشمندان پنهان مانده است. تیمی از دانشمندان دانشگاه بریستول، دانشگاه مک مستر و دانشگاه د لا آمریکا کیتو به دنبال اهمیت اکولوژیکی شفافیت قورباغه شیشه ای هستند و توانستند شکل جدیدی از استتار آن ها را آشکار می سازند نبض دیجیتال به تشریح این موضوع می پردازد.

مطالعات منتشر شده در PNAS که با استفاده از ترکیب آزمایشات رفتاری در زمینه مدل سازی بصری محاسباتی و یک آزمایش تشخیص مبتنی بر رایانه نشان می دهد که اگرچه شفافیت قورباغه شیشه ای به عنوان استتار عمل می کند ولی مکانیسم آن با روش شفافیت واقعی متفاوت است.

نویسنده اصلی دکتر جیمز بارنت دانشجوی دانشگاه بریستول که هم اکنون در دانشگاه مک مستر کانادا مستقر است تحقیقات روی این موضوع را از زمان آغاز دکترای خود شروع کرده است و می گوید:

این قورباغه ها همیشه سبز هستند اما به نظر می رسد بسته به رنگ محیط، روشن و یا تیره می شوند. این تغییرات در روشنایی باعث می شود که قورباغه ها با محیط اطراف خود که عمدتا از برگهای سبز تشکیل شده اند هم رنگ شوند. ما همچنین دریافتیم که پاهای ای قورباغه شفاف تر از بدنش است بنابراین وقتی پاهایش را در حالت استراحت به طرف پهلوی خود نگه میدارد زاویه انتشاری از رنگ برگ تا رنگ قورباغه ایجاد می شود تا یک لبه تیز برجسته بنظر برسد. این شکل جدید از استتار را انتشار لبه نامیده ایم.

دانشمندان و جامعه علمی نوع جدیدی از استتار قورباغه های شیشه ای را کشف کردند

دکتر جیمز بارنت افزود: شفافیت از نظر ارزش، یک استتار کامل است. گونه های آبزی که بافت بدنشان دارای ضریب شکست مشابه با آب هستند نسبتاً شایع است. ولی هوا و آب برای استتار متفاوت است بنابراین شفافیت در گونه های زمینی می بایست کمتر موثر باشد. در واقع نمونه های زمینی بسیار نادر هستند. اگرچه قورباغه های شیشه ای نمونه بارز شفافیت زمینی هستند اما رنگدانه سبز آنها، عنوان شفاف را بهتر توصیف می کند.

دکتر بارنت تحت نظارت پروفسور نیک اسکات ساموئل، متخصص ادراک تصویری از دانشکده علوم روانشناسی دانشگاه بریستول و اینز کوثیل، استاد زیست شناسی رفتاری از دانشکده علوم زیست شناسی بریستول بود که در این باره استاد اسکات ساموئل می گوید:

مطالعه ما به سؤالی می پردازد که موضوع حدس و گمان بسیاری از مردم و جامعه علمی بوده است. اکنون شواهد خوبی داریم که بفهمیم ظاهر شیشه ای قورباغه ها در واقع نوعی استتار است.

پروفسور کوتیل نیز در این مورد می گوید: استتار حیوانات از دیرباز به عنوان کتاب های درسی مثل قدرت انتخاب طبیعی داروین بوده است. با این حال ما تازه شروع به فهمیدن چگونگی کارکرد اشکال مختلف استتار هستیم و مطالعات بیشتر این چگونگی ها را بیشتر شفاف می کند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا