انرژی و محیط زیست

سوراخ لایه ازون قطب جنوب در حال بهبود است

توقف تغییرات نگران کننده جو در نیم کره جنوبی منجر به بهبود لایه ازون در بالای قطب جنوب شده است. یک مطالعه جدید حاکی از آن است که پروتکل مونترال – توافق نامه 1987 برای متوقف کردن تولید مواد از بین برنده لایه ازون (ODSs) – می تواند مسئول متوقف شدن یا حتی معکوس کردن برخی از تغییرات نگران کننده در جریان هوایی اطراف نیمکره جنوبی باشد. نبض دیجیتال با ارایه مطالعات محققان به توصیف این پدیده می پردازد.

چرخش جریان های هوایی سریع به سمت قطب جنوب سیاره ما در ارتفاعات زیاد باعث تغییر در الگوهای بارندگی و تقویت جریانهای بالقوه اقیانوس شده است.

محققان با استفاده از طیف وسیعی از مدل ها و شبیه سازی های رایانه ای نشان داده اند که این تغییر حرکت تنها با تغییر طبیعی جهت بادها به وجود نیامده است و باید دلایل دیگری هم داشته باشد.

به عبارت دیگر، به نظر می رسد که پروتکل مونترال در توقف یا حتی اندکی معکوس کردن این پدیده موثر بوده است که این در واقع خبر خوبی است.

به عنوان مثال، در استرالیا تغییر در جریان هوایی سریع با دور شدن باران از مناطق ساحلی، خطر خشکسالی را افزایش داده است که اگر روند معکوس شود، ممکن است آن باران ها دوباره بازگردند.

سوراخ لایه ازن قطب جنوب در حال بهبود است پروتکل مونترال جریان هوایی تغییرات نگران کننده

 

Ian Rae شیمی دان ارگانیک از دانشگاه ملبورن می گوید: ” استرالیا جنوبی به دلیل تغییر جریان های هوایی جبهه های سرد به سمت قطب جنوب در طی سی سال گذشته بارندگی کمتری را تجربه کرده است که اگر لایه ازون در حال بهبود باشد این گردش جریان های هوایی به سمت شمال درحال تغییر است”

در حالی که پیشرفت در توقف ODSs مطمئناً باعث شده است که لایه اوزن تا حدودی بهبود یابد  ولی همچنان سطح دی اکسید کربن در حال افزایش است و می تواند تمام پیشرفت ها را در معرض خطر قرار دهد.

سوراخ لایه ازون قطب جنوب در سال گذشته به نسبت سال 1982 به مراتب کوچکتر شده است، اما چون این تغییر ممکن است ارتباطی با درجه حرارت های غیر معمول خفیف در آن لایه باشد پسمی توان نتیجه گرفت که مشکل همچنان باقی مانده است.

شیمیدان جوی، آنتارا بانرجی از دانشگاه کلرادو بولدر می گوید: “ما مدت این رخداد را” مکث “می نامیم زیرا روند تغییر جهت این پدیده کوتاه است و بعید نیست دوباره به خاطر افزایش گاز های گلخانه ای به حالت قبل برگردد.”

پروتکل مونترال اثبات کرده است که اگر اقدامی جهانی و فوری انجام دهیم می توانیم به مکث یا حتی برگشت برخی از خسارت هایی که به وجود آوردیم کمک کنیم. با این حال به دلیل افزایش مداوم انتشار گازهای گلخانه ای باید یادآور شویم که یک اقدام ساده به تنهایی کافی نیست و باید تصمیمی جدی در سطح جهانی گرفنه شود.

 

منبع: sciencealert

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا