محیط زیست

پنل آلومینیومی که با نور خورشید آب را تصفیه می‌کند

تامین آب سالم و تمیز در مناطقی که منابع کمی وجود دارد، یک چالش بسیار بزرگ است و حالا تیمی از ارتش ایالات متحده آمریکا و دانشگاه «راچستر» یک پنل آلومینیومی توسعه داده‌اند که با نور خورشید، آب را تصفیه می‌کند. پنل‌ خورشیدی یک انتخاب محبوب برای تصفیه‌کننده آب با هزینه کم محسوب می‌شوند و نور خورشید نیز پاتوژن‌های ناشی از آب را نابود می‌کند. دانشمندان در سال‌های اخیر فناوری پنل‌ خورشیدی را برای استفاده از این موارد در زمینه تصفیه آب توسط پلتفرم‌های کم هزینه و قابل حمل را توسعه داده‌‍اند،

به گزارش New Atlas، فناوری جدید با یک پنل آلومینیومی معمولی شکل گرفته که البته تحت پالس‌های بسیار کوتاه «لیزر فمتوثانیه» قرار گرفته تا یک سطح شیار باز کاملا سیاه ایجاد شود. این فرایند باعث شکل‌گیری که ماده بسیار جاذب شده که امکان کشیدن فیلم نازکی از آب در منبع را فراهم می‌کند و حتی می‌تواند با گرانش نیز مبارزه کند.

پنل‌ خورشیدی  فناوری پنل آلومینیومی

 

در حالی که این روند در جریان است، ماده سیاه رنگ انرژی خورشید را دریافت می‌کند و تقریبا تمام گرما را به آب منتقل می‌کند. این ساختارها درون سطح محصور شده و سپس پیوندهای مولکولی آن تغییر می‌کنند. افزایش بهره‌وری فرایند تبخیر باعث نابودی آلودگی‌های موجود در آن می‌شود.

در آزمایش‌ها مشخص شد که این پنل می‌تواند آلودگی‌های معمول آب شامل مواد شوینده، رنگ‌ها، ادرار، فلزات سنگین و گلیسیرین را تا سطحی که قابل نوشیدن باشد را حذف کند. این دستگاه را می‌توان پس از استفاده به سادگی تمیز کرد و دوباره به بهره‌وری بالایی دست پیدا کرد. نحوه قرارگیری این پنل به گونه‌ای بوده که می‌تواند به صورت مداوم نور خورشید را جذب کند.

در این روش آسان و کم هزینه از گرما و انرژی نور خورشید برای نابودی املاح بیماری زای آب استفاده می‌شود. همچنین تابش پالس های لیزری کوتاه برد بر روی سطح کانال بندی شده آلومینیوم به تصفیه آن کمک می‌کند. تیرگی سطح آلومینیوم و شیب ملایم آن جذب انرژی خورشید و ته نشین شدن و جدایی املاح مضر به کمک نیروی جاذبه را تسهیل می‌کند. در نهایت آنچه که در انتها به دست می‌آید آب آشامیدنی با کیفیت بالاست.

با قرار دادن این سطح آلومینیومی مقاوم و دارای عمر طولانی در آب‌های محیطی می‌توان آنها را تصفیه کرد. در آزمایش‌های انجام شده این فناوری برای جدا کردن ادرار، فلزات سنگین، گرد و خاک و گل و لای، مواد شوینده و گلیسیرین و انواع رنگ از آب با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

منبع:digiato

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا