انرژی و محیط زیست

کشف لاک پشت های غول پیکر در آب های آمریکای جنوبی

بعضی از حیوانات مورد علاقه ما بزرگتر انتظارات بودند. به عنوان مثال سگ آبی غول پیکر پلیستوسن که به اندازه یک خرس سیاه بودند و یا تیتانوبوآ که یک مار بزرگتر به اندازه اتوبوس مدرسه و به قطر لاستیک تراکتور بود. نبض دیجیتال با متکی بر تحقیقیات جدید از لاک پشت غول پیکر که در آب های آمریکای جنوبی میزیسته پرده برمیدارد.

تحقیقات جدید منتشر شده در فوریه 2020 در ژورنال های علمی، تصویری از یک لاک پشت غول پیکر به اندازه یک خودرو چهار درب ، که بین 5 تا 10 میلیون سال پیش در تالابهای ساحلی آمریکای جنوبی قبل از تشکیل رودخانه آمازون زندگی می کرده منتشر کرد. این لاک پشت 100 برابر سنگین تر از نزدیکترین خویشاوندان مدرن خود بوده و بزرگترین کاراپاس یا لاک پشتی است که تاکنون شناخته شده است.

این لاک پشت با وزن حدود 2،524 پوند (1145 کیلوگرم) و دارای شاخ هایی در جلو سر آنهاست. این لاک پشت از گونه هایی است که دانشمندان قبلاً در لاک پشت های ماقبل تاریخ ندیده بودند.

مارسلو سانچز مدیر موسسه و موزه Paleontological در دانشگاه زوریخ، در بیانیه مطبوعاتی گفت: احتمالا این نوع لاک پشت ها دو نوع پوسته داشتند و میبایست نرها دارای پوسته شاخ دار و مونث ها دارای پوسته های بی شاخ باشند.

کشف لاک پشت های غول پیکر در آب های آمریکای جنوبی

پوسته هایی با زخم های بزرگ و علائمی از وجود سوراخ هایی در آن، چند نکته زیر را راجع به استوپندمیس را نشان می داد:

1-این گونه های بزرگ مبارز بودند

2-نرها و ماده ها متفاوت وجود داشتند

3-نرها حتی ممکن بود برای دسترسی به زنان با هم مبارزه کنند

شاخ ها همچنین می توانستند در مبارزه با پوروسوروس، یک وسیله دفاعی سنگین و غیرقابل توصیف باشند یا از آن برای بدست آوردن روزانه 90 پوند (40.6 کیلوگرم) غذا استفاده می کردند.

اگرچه این گونه لاک پشت ها برای اولین بار در اواسط دهه 1970 مورد بررسی قرار گرفت اما این مطالعه آنچه را که در مورد اندازه، آناتومی، توزیع و اکولوژی این جانور وجود داشت را مورد تجدید نظر قرار داد.

از آنجا که تالابهای عظیم ونزوئلا و کلمبیا وآب های آمریکای جنوبی ماقبل تاریخ می توانستند چنین گروه های خزندگان سنگین را در خود جای دهند اما احتمالاً پس از گذشت زمان این تالاب با تغییر آب و هوا موجب انقراض این گونه ها و تبدیل شدن آن ها به گونه های مدرن در طول تاریخ شده اند.

 

منبع: howstuffworks

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا