محیط زیست

امواج گرمایی دریایی بیش از 20 برابر بیشتر شده است

امواج گرمایی دریایی بیش از 20 برابر بیشتر شده است

امواج گرمایی دریایی در اقیانوس های جهان به دلیل تأثیر انسان بیش از 20 برابر شده است. این همان چیزی است که هم اکنون محققان مرکز تحقیقات آب و هوایی اوشگر در دانشگاه برن قادر به اثبات آن هستند. امواج گرمایی دریایی اکوسیستم ها را از بین می برد و به ماهیگیری آسیب می رساند.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

امواج گرمایی دریایی (موج گرمائی اقیانوس) مدت زمانی طولانی است که در آن دمای آب در یک منطقه خاص اقیانوس به طور غیر عادی بالا است. در سال های اخیر، امواج گرما از این نوع تغییرات قابل توجهی را در اکوسیستم های دریاهای آزاد و سواحل ایجاد کرده است.

تأثیرات منفی امواج گرمایی دریایی:

  •  موجب افزایش مرگ و میر در پرندگان، ماهی ها و پستانداران دریایی میشود.
  • باعث رشد و نمو جلبک های مضر دریایی می شود.
  • تامین مواد مغذی در اقیانوس را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • منجر به سفید شدن مرجان ها، تحریک حرکت ماهیان به سمت آبهای سردتر می شود
  • امواج گرما همچنین ممکن است به کاهش شدید کوه های های یخی قطبی کمک کند.

امواج گرمایی دریایی بیش از 20 برابر بیشتر شده است

این تصویر داده، میانگین ماهانه دمای سطح دریا را برای ماه مه 2015 نشان می دهد. در اینجا با رنگ های قرمز، صورتی و زرد نشان داده شده است که درجه حرارت را نشان می دهد.

درجه حرارت سه درجه سانتیگراد بالاتر از حد متوسط ​​است. این داده ها از تجزیه و تحلیل ناسا در چند مقیاس فوق العاده با وضوح بسیار بالا (MUR SST) بدست آمده است.

نتایج تحقیقات

محققان به سرپرستی دانشمند دریایی شارلوت لاوفکتوتر مستقر در برن در حال بررسی این سوال هستند که چگونه تغییرات آب و هوایی انسانی بر موج های گرمایی دریایی در دهه های اخیر تأثیر گذاشته است.

در تحقیقی که اخیراً در مجله علمی شناخته شده Science منتشر شده است، شارلوت لوفکوتر، یاکوب زشایشلر و توماس فرولیشر به این نتیجه رسیدند که احتمال وقوع چنین رویدادهایی در نتیجه گرم شدن کره زمین به شدت افزایش یافته است.

تجزیه و تحلیل نشان داده است که در 40 سال گذشته، امواج گرمای دریایی به طور قابل توجهی طولانی تر و در تمام اقیانوس های جهان بیشتر شده اند.

شارلوت لوفکوتر توضیح می دهد: امواج گرمای اخیر تأثیر جدی بر اکوسیستم های دریایی داشته است، که پس از آن برای بهبودی به مدت طولانی احتیاج دارند.

نتایج بررسی ها از 1981 تا2017

در تحقیقات خود، تیم برن اندازه گیری ماهواره ای دمای سطح دریا را بین سالهای 1981 و 2017 مورد مطالعه قرار دادند. مشخص شد که در دهه اول دوره مطالعه، 27 موج اصلی گرما رخ داده است.

که این موج گرما به طور متوسط ​​32 روز طول می کشد. آنها به حداکثر دمای 4.8 درجه سانتیگراد بالاتر از دمای متوسط ​​طولانی مدت رسیدند.

در موارد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، 172 رویداد مهم رخ داده است که به طور متوسط ​​48 روز به طول انجامیده که در آن دمای قله های یخی 5.5 درجه بالاتر از متوسط ​​دمای میانگین می باشد.

دما در دریا معمولاً فقط اندکی تغییر می کند. انحرافات یک هفته ای 5.5 درجه ای در مساحت 1.5 میلیون کیلومتر مربع – مساحتی 35 برابر اندازه سوئیس – تغییر فوق العاده ای در شرایط زندگی موجودات دریایی ایجاد می کند.

تجزیه و تحلیل آماری تأثیر انسان را نشان می دهد

محققان دانشگاه برن برای هفت موج گرمایی دریایی که بیشترین تأثیر را داشتند، مطالعاتی را انجام دادند که از آنها به عنوان انتساب یاد می شود.

تجزیه و تحلیل آماری و شبیه سازی آب و هوا برای ارزیابی میزان تغییرات اقلیمی انسانی در وقوع افراط و تفریط فردی در شرایط آب و هوایی یا آب و هوا استفاده می شود.

مطالعات اسناد به طور معمول نشان می دهد که چگونه این فرکانس از طریق تأثیر انسان تغییر کرده است، که میتواند منجر به از بین رفتن اکوسیستم های دریایی شود.

طبق یافته های مطالعات انتسابی، امواج گرمایی اقیانوس به دلیل تأثیر انسان بیش از 20 برابر بیشتر شده است. در حالی که هر صد یا هزار سال در دوران پیش از صنعت اتفاق می افتد.

راه کار کاهش اثرات منفی زیست محیطی

  •  اگر بتوانیم گرمایش کره زمین را به 1.5 درجه محدود کنیم، موجهای گرما هر دهه یا قرن یکبار اتفاق می افتد.
  • اگر درجه حرارت 3 درجه افزایش یابد، می توان انتظار داشت که شرایط شدید در اقیانوس های جهان یک بار در سال یا دهه رخ دهد.

شارلوت لاوفکوتر تأکید می کند: اهداف بلند پروازانه آب و هوایی برای کاهش خطر امواج گرمایی دریایی بی سابقه ضروری است. آنها تنها راه جلوگیری از دست دادن برگشت ناپذیر برخی از با ارزش ترین اکوسیستم های دریایی هستند.


منبع: scitechdaily

دیدگاهتان را بنویسید