انرژی و محیط زیستعلمیویژه

فرآیند جدید بازیافت می تواند زباله های پلاستیکی را چسب تبدیل کند

دانشمندان با استفاده از یک کاتالیزور مهندسی شده توانستند زباله های پلاستیکی را به چسب تبدیل کنند. این کاتالیزور مهندسی شده، پلی اتیلن را پس از بازیافت به ماده با ارزش تری تبدیل می کند. این تحقیق در مجله Chem منتشر شده است.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

زباله های پلاستیکی یکی از بزرگترین نگرانی های زیست محیطی در جهان مدرن است ، اما مواد پلاستیکی به طور مشهوری برای شرکت های بازیافت جذاب نیستند. برخلاف کارتن ها، شیشه یا ضایعات فلزی ، استفاده مجدد از پلاستیک ها بسیار دشوار است و انجام این کار باعث می شود که محصول نهایی از ارزش کمتری برخوردار باشد.

پلاستیک ها دارای طیف وسیعی از خواص از جمله انعطاف پذیری ، یکنواختی و قابلیت پردازش هستند. آنها همچنین ساخته شده اند تا به راحتی تحت تأثیر واکنش های شیمیایی قرار نگیرند. در نتیجه ، پلاستیک های بازیافتی ، مانند پلی اتیلن ، بسیاری از خصوصیات ماده اصلی را از دست می دهند و اغلب به عنوان مواد ساختمانی کم ارزش یا موادی برای تولید سوخت و روان کننده ها در می آیند.

پلی اتیلن متداول ترین پلاستیک مورد استفاده امروزه است که سالانه بیش از 100 میلیون تن از آن در سراسر جهان تولید می شود و به طور گسترده ای در بسته بندی ، کیسه های زباله و مواد غذایی، مالچ های کشاورزی ، اسباب بازی ها و انواع لوازم خانه استفاده می شود.

فرآیند جدید بازیافت می تواند زباله های پلاستیکی را چسب تبدیل کند بازیافت پلی اتیلن کاتالیزور

جان هارتویگ و تیم وی فرایندی را توسعه داده اند که با حفظ بسیاری از خواص ذکر شده می تواند پلی اتیلن را بازیافت کند. تیم هارتویگ با افزودن یک گروه هیدروکسیل (یک اتم اکسیژن متصل به یک اتم هیدروژن در پلیمر) توانسته است پلی اتیلن را به یک چسب تبدیل کند.

این فرایند با استفاده از یک فرآیند کاتالیزوری به نام پورفیرین روتنیوم پلی فلوئوره ، در دمای بالا انجام می شود. افزودن مقدار کمی الکل ، محصول حاصل را 20 برابر چسبناک تر می کند.

اگرچه این فرآیند هنوز مقرون به صرفه نیست، اما توانایی بازیافت و چسبناک شدن پلی اتیلن می تواند شروع یک شگفتی در زمینه بازیافت باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا