بازی

یک بازی واقعیت مجازی (VR) که تجارب لمسی را با استفاده از بازخورد بیومتریک ادغام می‌کند

طی چند دهه گذشته ، پیشرفت‌های تکنولوژیکی امکان توسعه بازی‌های ویدیویی پیچیده ، همه جانبه و واقع گرایانه را فراهم کرده است. واقعیت مجازی (VR) یکی از مهمترین موارد قابل توجه بین افراد است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از دستگاههای پوشیدنی الکترونیکی ، بازیها یا سایر محیط‌های شبیه سازی شده را مانند واقعیت ببینند.

بیشتر سیستم‌های واقعیت مجازی (VR) موجود، عمدتا بر روی حس بینایی متمرکز هستند و از هدست استفاده می‌کنند. اگرچه این می‌تواند به تجربیات بصری بسیار جذاب منجر شود ، اما این تجربه‌ها همیشه با ورودی‌های حسی مطابقت ندارند.

محققان دانشکده انفورماتیک دانشگاه ناگویا در ژاپن اخیراً یک بازی واقعیت مجازی (VR) جدید ایجاد کرده‌اند که تجربیات شنیداری همه جانبه را با ادراک لمسی ادغام می‌کند. این بازی با استفاده از داده‌های بیومتریک بازیکن ، یک جسم کروی را در فضای VR ایجاد می‌کند که در راستای قلب او قرار می‌گیرد. بنابراین بازیکن می‌تواند ضربان قلب خود را از طریق این شی بصری ، شنوایی و تاکتیکی درک کند.

هدف از این بازی واقعیت مجازی (VR) توسعه یافته توسط محققان، شکستن یک سری اهداف با پرتاب یک جسم کروی بر روی آنها است. در محیط شبیه سازی شده ، این جسم کروی به سیم متصل می‌شود که به نظر می‌رسد از جایی که پرتاب کننده ایستاده است منشا می‌گیرد.

اساساً ، ایده محققان، انتقال این احساس از طریق ترکیبی از محرک‌های بینایی ، شنوایی و لمسی است که باعث درک تپش قلب بازیکن می‌شود.

در پایان بازی ، بعد از اینکه بازیکن تمام اهداف را از بین برد ، از او خواسته می‌شود که با استفاده از یک قیچی در محیط شبیه سازی شده و از طریق کنترل کننده‌ها نخ را ببرد (به عنوان مثال ، این احساس را به وجود می‌آورد که کره به قلب کاربر متصل است). هنگام قطع نخ باید بازیکن احساس عجیبی داشته باشد یا حتی ممکن است در این کار مردد باشد.

بازی جدید چند حسی واقعیت مجازی (VR) با استفاده از Unity ، یک پلتفرم مشهور برای طراحی بازی‌های ویدیویی ایجاد شده توسط Unity Technology Inc توسعه داده شده است. دستگاه‌های مورد استفاده برای اجرای بازی شامل صفحه نمایش ، کنترلر و سیستم ردیابی HTC Vive VR و یک دستگاه ارائه لمسی که در داخل واحد کنترل کننده ادغام شده است می‌باشد.

اطلاعات بیومتریک پخش کننده این واقعیت مجازی (VR) با استفاده از استتوسکوپ با میکروفون داخلی جمع آوری می‌شود که از طریق کابل مینی پلاگین استریو به کامپیوتر متصل می‌شود. برای کاهش صدای میکروفون و بهبود تشخیص ضربان قلب بازیکن ، تیم همچنین از فیلتر کم گذر 500 هرتز استفاده کرده اند.

در آینده ، محققان قصد دارند مطالعات بیشتری را با هدف ارزیابی اثربخشی بازی خود در تولید اثر مطلوب آن انجام دهند. به نظر می‌رسد بازخوردی که آنها تاکنون جمع آوری کرده‌اند امیدوار کننده باشد ، زیرا اکثر کاربرانی که این بازی را انجام می‌دهند ارتباط بین ضربان قلب و جسم کروی را در محیط شبیه سازی شده احساس می‌کنند.

 

منبع: techxplore

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا