سبک زندگی

آنتی بیوتیک ممکن است آپاندیس را درمان کند

انسانها از مدتها پیش به دنبال روش های جدید و جالب برای التیام و معالجه بدن خود بودند و در هر زمان یک روش شگرف را ارائه کردند. به عنوان مثال مدت ها پیش پزشکان برای معالجه میگرن سوراخ هایی را در سر مردم ایجاد می کردند و مواد زائد حیوانات را بر روی بدنشان به صورت پمادها و پانسمان های موضعی پخش می کردند تا از عفونت جلوگیری کنند که خوشبختانه امروزه قرص هایی برای آن وجود دارد. حال دانشمندان بر این باورند که آنتی بیوتیک ها می توانند آپاندیس را درمان کند.

آپاندیس زائده کوچکی حدود ده سانتی متر است که زیر دریچه ای که روده باریک را به روده بزرگ وصل می کند قرار دارد. محل دقیق آپاندیس در بدن انسان زیر شکم سمت راست است. آپاندیس مرتب از غذا پر شده و به داخل روده بزرگ تخلیه می شود. چون مجرای آن کوچک است ممکن است به خوبی تخلیه نشود لذا انسداد ایجاد شده و سپس عفونی می شود. فرد در هر سنی ممکن است دچار این بیماری شود ولی بیشتر بین سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی اتفاق می افتد.

این بیماری به کمک آزمایش خون، عکس ساده شکمی و سونوگرافی قابل تشخیص است که بایستی سریعاً جراحی شود و اگر به موقع اقدام نشود خطر سوراخ شدن آپاندیس و عفونت داخل شکم وجود دارد. اما امروزه محققان می گویند که راهی برای درمان آپاندیس با آنتی بیوتیک پیدا کرده اند.

آنتی بیوتیک ممکن است آپاندیس را درمان کند عفونت معالجه

طبق یک مطالعه از فنلاند که در 25 سپتامبر 2018 در مجله JAMA منتشر شد، حدود دو سوم از مبتلایان به آپاندیس متوسط می توانند از جراحی جلوگیری کنند و در عوض با آنتی بیوتیک ها، ابتدا به صورت داخل وریدی و سپس به صورت قرص درمان شوند. محققان این آزمایش را روی 500 نفر که التهاب آپاندیس را تجربه کرده اند انجام دادند و در حدود 64 درصد از این افراد طی 5 سال دوره از بیماری آپاندیس راهیی یافتند.

نتایج می تواند به معنای تغییر نحوه مبارزه پزشکان با التهاب آپاندیس باشد که در صورت عدم درمان صحیح می تواند کشنده باشد. از مدتها قبل جراحی بهترین روش در نظر گرفته شده است و قبل از ترکیدن آپاندیس به طور کامل جلوگیری می کرد. اکنون ممکن است بیمارانی که وضعیت آنها زود هنگام تشخیص داده شده است بتوانند از چاقو جراحی نجات پیدا کنند.

منبع: howstuffworks

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا