پزشکی و سلامت

افسردگی از طریق نوسانات ضربان قلب قابل تشخیص است

تحقیقات جدید ارائه شده در کنگره مجازی کالج اروپایی عصب روانپزشکی ، نشان داده است که افسردگی با نظارت بر نوسانات ضربان قلب فرد در یک دوره 24 ساعته قابل تشخیص است. این مطالعه کوچک و اثبات مفهوم آن مطمئناً نیاز به تأیید بیشتر دارد اما بطور امیدوار کننده ای به یک نشانگر زیستی جدید اشاره دارد که می تواند به راحتی در سیستم های نظارت بر بیمار ادغام شود. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

تحقیقات اخیر ، رابطه ای بین افسردگی و نوسانات ضربان قلب را شناسایی كرده است. البته عوامل زیادی بر ضربان قلب فرد تأثیر گذار هستند.

افسردگی از طریق نوسانات ضربان قلب قابل تشخیص است
افسردگی از طریق نوسانات ضربان قلب قابل تشخیص است

این مطالعه جدید به منظور بررسی این ارتباط ، یک گروه متشکل از 16 فرد مبتلا به اختلال افسردگی مقاوم در برابر درمان (MDD) تشکیل داد. گروه دوم شامل 16 فرد سالم بود و كل گروه ها در ابتدا به مدت چهار روز ردیابی و بررسی می شدند؛ با یك دستبند كوچك ( دستگاه های پوشیدنی ) که به طور مداوم داده های ضربان قلب را ضبط می كرد.

کارمن شیوک ، محقق ارشد این پروژه ، از دانشگاه گوته می گوید: “ما دریافتیم که مبتلایان به افسردگی هم ضربان قلب پایه و هم نوسان ضربان قلب بیشتری دارند.” “به طور متوسط دیدیم که بیماران افسرده تقریباً 10 تا 15 ضربان در دقیقه بیشتر از گروه دوم دارند.”

سپس گروه اول تحت درمان یک دارونما یا یک داروی کتامین قرار گرفتند. شیوك اظهار داشت كه بعد از این امر ، بهبود تقریباً فوری در علائم افسردگی را مشاهده كرده و این را با مشاهدات ضربان قلب مرتبط کرد.

قسمت آخر این مطالعه ، آزمایش یک سیستم طبقه بندی رایانه ای و کشف این موضوع بود که آیا افراد مبتلا به افسردگی فقط از طریق داده های ضربان قلب می توانند از افراد سالم تشخیص داده شوند یا خیر. داده های ضربان قلب در شناسایی افراد افسرده بسیار موثر بود.

شیوك توضیح می دهد: “به طور معمول ضربان قلب در روز بیشتر و در شب كمتر است.” “جالب توجه است که کاهش ضربان قلب در طول شب منجر به افسردگی می شود. به نظر می رسد این موضوع راهی برای شناسایی بیمارانی است که در معرض خطر افسردگی هستند. ”

نتیجه گیری روش جدید تشخیص افسردگی

شیوك نتیجه گیری می کند: “به زبان ساده ، مطالعه آزمایشی ما نشان می دهد که با اندازه گیری ضربان قلب به مدت 24 ساعت ، می توانیم با 90 درصد دقت تشخیص دهیم که آیا فرد در حال حاضر دچار افسردگی است یا خیر”.

در صورت تأیید ، این نوع نشانگر زیستی ، که به راحتی از طریق بسیاری از دستگاه های پوشیدنی موجود قابل اندازه گیری است ، می تواند در برنامه های نظارت بر سلامت گنجانده شده تا به عنوان نشانه “هشدار اولیه” افسردگی باشد.

همچنین می توان از این نشانگر زیستی برای نظارت بر اثربخشی یک درمان معین استفاده کرد و همچنین به تعیین اینکه کدامیک از روشهای درمانی برای یک بیمار بهتر است ، کمک کرد.

منبع  »  NewAtlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا