پزشکی و سلامت

اگر بیش از حد کافئین مصرف کنید چه اتفاقی رخ می دهد

کافئین بیشترین محرک روانشناختی در جهان است که در محصولاتی مانند قهوه ، چای و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد. بیشتر ما کافئین را در دوز های بی خطر و رقیق مصرف می کنیم، اما اگر به شکل پودر خالص یا غلیظ که بسیار قدرتمند است مصرف کنیم می تواند خطرناک باشد. نبض دیجیتال به کمک اطلاعات بدست آمده از محققان به تشریح این موضوع می پردازد.

FDA هشدار می دهد که یک قاشق چای خوری پودر کافئین معادل تقریباً 28 فنجان قهوه است و توضیح می دهد که چرا فروش مکمل های پودر کافئین به صورت فله در ایالات متحده و جاهای دیگر ممنوع شده است.

این ممنوعیت ها پس از مرگ های متعدد در سال های اخیر به علت مصرف بیش از حد کافئین منجر شد و نگرانی ها در مورد وجود پودر کافئین افزایش یافت.

محققان در مقاله ای می نویسند:  که مصرف کافئین بیشتر از 1-2 گرم باعث ایجاد اثرات سمی قابل توجهی می شود و در اثر مصرف بیش از 5 گرم یا غلظت کافئین خون بیش از 80 میلی گرم در لیتر می تواند کشنده باشد.

اگر بیش از حد کافئین مصرف کنید چه اتفاقی رخ می دهد چای

مطالعه جدید در انگلستان به سرپرستی دکتر مراقبت های ویژه ربکا هارستن از بیمارستان ملکه الیزابت لندن نشان می دهد وقتی افراد مقادیر زیادی از پودر کافئین را قورت می دهند چه فعل و انفعالاتی در بدن اتفاق می افتد.

این گزارش جزئیات یک بیمار 26 ساله را که حدود سه ساعت پس از مصرف دو قاشق چای خوری پودر کافئین (تقریباً 20 گرم که این دوز معادل خوردن همزمان 50 تا 60 فنجان قهوه) را نشان می دهد.

در این حادثه بیمار با توجه به اینکه پزشکان در اولین اندازه گیری کافئین موجود در خون وی غلظت بالاتر از مقدار کشنده (دوز کافئین در 7 ساعت به 7/14 میلی گرم در لیتر) را ثبت کردند ولی بسیار خوش شانس بود که زنده ماند.

وقتی این زن به بخش اورژانس رسیده بود، دچار تنگی نفس، تعریق، اضطراب و مشکل در تنفس داشت که بعد از معاینه، پزشکان دریافتند که ضربان قلب وی سریع و فشار خون او پایین است.

نوار قلب (ECG) و آزمایشات نشان داند كه او نوعی ریتم قلب غیرطبیعی دارد و همچنین اسید موجود در بدن او بنام متابولیك اسید به همراه آلكالوز تنفسی (عدم تعادل دی اکسید كربن و اکسیژن در خون) وجود دارد که نشان دهنده ازدیاد گلبولهای سفید خون است.

بیمار به مراقبت های ویژه منتقل شد و تحت آزمایش همودیالیز قرار گرفت و همچنین برای تصحیح وضعیت اسیدی او، یک داروی سولفات منیزیم برای کنترل ورم مفاصل و بی کربنات داخل وریدی و برای جلوگیری از سموم از کلیه ها، زغال چوب فعال به وی تزریق شد.

اگر بیش از حد کافئین مصرف کنید چه اتفاقی رخ می دهد دوز قهوه

این واقعیت که پزشکان تأثیرات زیادی برای درمان وی داشتند اما شواهد نشان از مسمومیت کافئین دارد که در غلظت های کافی می تواند طیف گسترده ای از فرآیندهای متابولیک را در بدن بدن برهم زند.

خوشبختانه این ترکیبی از درمانها برای زن مؤثر بودند. پس از دو روز او مجدداً دیالیز شد و سپس برای مراقبتهای ویژه به مدت یک هفته بستری شد و پس از بهبود کامل مرخص شد. او همچنین برای تشکر از تیمی که جان خود را نجات داد از بخش مراقبت ویژه (ICU) دیدار کرد.

محققان خاطرنشان كردند: در حالی كه هیچ دستورالعمل رسمی درباره مدیریت مصرف بیش از حد كافئین وجود ندارد اما این مورد و سایر مواردی مشابه نشان می دهند که ترکیبی از انترالیپید و همودیالیز می تواند نمایانگر یک درمان جدید و عملی در مصرف بیش از حد کافئین باشد.

 

منبع: sciencealert

 

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا