پزشکی و سلامت

تحقیقات نشان می دهد COVID 19 یک بیماری متابولیک چند عضوی است

مرکز ملی استرالیا دانشگاه ماردوچ (ANPC) که با محققان دانشگاه کمبریج کار می کند، یک الگوی متابولیک پیش بینی کننده برای عفونت COVID 19 ایجاد کرده است که تاثیر آن را بروی چند عضو نشان میدهد.

پروفسور جرمی نیکلسون، مدیر شورای ملی حفاظت از محیط زیست، گفت: “برای هدایت موثر موج COVID 19 ما باید قادر باشیم تا شدت بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و پیش بینی کنیم تا بتوان ﺁنها را به نحو موثرتری کنترل و مدیریت کرد.”

تحقیقات نشان می دهد COVID 19 یک بیماری متابولیک چند عضوی است
Coronavirus و قلب. بیماران مبتلا به عوامل خطر و / یا بیماری قلبی عروقی مستعد ابتلا به اشکال شدید COVID 19 و عوارض آن هستند. اختلال ریوی در ابتدا به عنوان سندرم آنفلوانزا (سرفه و تب) بروز می یابد و به سینه پهلو (تنگی نفس، هیپوکسیمی، تاکی پنه) در برخی موارد ARDS تجویز می شود. پاسخ میزبان به ویروس منجر به التهاب سیستمیک می شود و با افزایش نشانگرهای التهابی (CRP، پروکالسیتونین، d dimer، IL 6، فریتین، LDH)نمایان میشود.

محققان نمونه های پلاسمائی خون را از طریق گروهی از بیماران مثبت COVID 19 استرالیا غربی و یک گروه کنترل از افراد سالم که از نظر سن و توده بدن مطابقت دارند جمع آوری کردند تا تفاوت های کلیدی متابولیک بین این گروه ها را تعیین کنند.

نمونه‌ها با استفاده از فناوری‌های متابولیک فنوتیپ‌ سازی در ANPC مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.این فناوری‌ها اثر بیولوژیکی عمیقی از این بیماری نشان داد که شامل اختلال کبد،دیابت و خطر بیماری قلبی کرونری می‌باشد.

تحقیقات نشان می دهد COVID 19 یک بیماری متابولیک چند عضوی است

تمام موارد مربوط به اثرات دراز مدت بیماران مبتلا به ویروس سارس می باشد.این تغییرات سیستمیک در بیوشیمی را نشان می دهد و صرف نظر از زمان جمع ﺁوری در طی روند بیماری و مستقل از شدت علائم تنفسی،جمع ﺁوری شده است.

پروفسور نیکلسون گفت: “ما هنوز باید ﺁزمایش های خود را به طور کامل تکمیل کنیم و به همین دلیل است که با دانشگاه کمبریج همکاری می کنیم تا تعداد زیادی از نمونه های پلاسمای جدید که از بیماران COVID 19 بریتانیا به دست ﺁمده اند را تجزیه و تحلیل کنیم و این کار هم اکنون در حال انجام است.”

شاید مهمترین مسئله این باشد که COVID 19 اندام های مختلفی از بدن بیماران را درگیر میکند.بیشتر بیماران بدون در نظر گرفتن شدت علائم ریه، علائمی از ابتلا به دیابت تازه دیده و آسیب کبدی را نشان می دهند.

منبع:medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا