سبک زندگی

خطر انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک متولد نشده بسیار بیشتر از حد انتظار است

عفونت-اختلالات مادرزادی-خطر انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک متولد نشده بسیار بیشتر از حد انتظار است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان یو سی ال ای در برزیل انجام شده است، ۶۵ درصد از کودکانی که از مادران مبتلا به ویروس زیکا متولد شده اند، به دلیل عفونت ناشی از پشه بسیار بیشتر از حد انتظار است. یافته‌ها نشان می‌دهد که حتی نوزادانی که هیچ نشانه‌ای از بیماری‌های عصبی یا سایر نشانه‌ های وابسته به زیکا ندارند، هنوز می‌توانند به این ویروس مبتلا شده و احتمالا در معرض خطر ابتلا به اختلالات مادرزادی قرار گیرند.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

 

خطر انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک متولد نشده بسیار بیشتر از حد انتظار است

خطر انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک متولد نشده بسیار بیشتر از حد انتظار است.نرخ انتقال از مادر به فرزند می تواند بیش از ۶۵ درصد باشد.

 

این مطالعه  اولین باری است که نشان می دهد میزان انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک برای گروهی از کودکان که طی چندین سال تحت آزمایش پیگیری و مراقبت قرار گرفته اند گزارش شده است.

محققان کودکانی را که همگی متولد زنان آلوده به زیکا در ریودوژانیرو برزیل بودند، از سال 2016، زمانی که زیکا در آن کشور به میزان اپیدمی رسید، مورد بررسی قرار دادند.

محققان آزمایشات مولکولی خون و ادرار برای ویروس زیکا و همچنین آزمایش آنتی بادی خاص زیکا را که از جفت عبور نمی کند، بر روی 130 کودک متولد شده از مادران مبتلا به عفونت آزمایشگاهی Zika انجام دادند.

اکثر کودکان در ابتدا در سه ماه اول زندگی و برخی در طول سال مورد آزمایش قرار گرفتند. بعداً مشخص شد که چند کودک که در ابتدا آزمایش منفی داشتند، آلوده بوده اند.

با توجه به اینکه بیشتر کودکان آزمایش شده پس از توقف گردش گسترده ویروس در ریودوژانیرو به دنیا آمده اند، بعید است که از طریق گزش پشه آلوده شده باشند.

از بین کودکانی که مادرانشان در سه ماهه اول بارداری آلوده شده اند، 78٪ از نظر ویروس مثبت بودند.این پژوهشگران اشاره کردند که از ﺁنجا که ﺁزمایش های مکرر زیکا بر روی همۀ کودکان شرکت کننده صورت نگرفته است، ممکن است برخی از ﺁزمایش های منفی این گروه به این ویروس ﺁلوده شده باشند. این امر نشان می دهد که نرخ انتقال مادر به فرزند و اختلالات مادرزادی می تواند بیش از ۶۵ درصد باشد.

این مطالعه در مجله peer reviewed Nature Communications منتشر شده است.
منبع: medicalxpress

دیدگاهتان را بنویسید