سبک زندگی

در صورت داشتن این شرایط قبلی آیا می توانم پیوند کبد انجام دهم؟

طی 20 سال گذشته، پیشرفت در زمینه مدیریت بیماری و داروهای موفقیت آمیز میزان موفقیت پیوند کبد را به طرز چشمگیری افزایش داده است. این همش نیست.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

پیشرفت های پزشکی حاکی از آن است که افراد بیشتری واجد شرایط پیوند کبد هستند.

عوامل بارز که در پیوند کبد نقش دارند

در صورت داشتن این شرایط قبلی آیا می توانم پیوند کبد انجام دهم؟
علائم اولیه مشکل کبدی

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

در صورت داشتن این شرایط قبلی آیا می توانم پیوند کبد انجام دهم؟
علائم اچ آی وی

تا همین اواخر، بیماران مبتلا به HIV واجد شرایط پیوند کبد نبودند. اما داروهای ضد ویروسی دستیابی به موفقیت جدید به بیماران HIV توانایی مدیریت و زندگی با ویروس را می دهد.

محقق جان هاپکینز در تصویب قانون عدالت مربوط به ارگان های HIV در سال 2013 نقشی اساسی داشتند که این قانون پیوند اعضا در سال 1984 را لغو کرد.

و اهدای عضو توسط بیماران HIV را ممنوع کرد. در مارس 2016، تیم چند رشته ای پیوند جان هاپکینز اولین موفقیت آمیز HIV مثبت را تکمیل کرد

هپاتیت   C

انواع هپاتیت

تقریباً 4 میلیون آمریکایی به هپاتیت C مبتلا هستند، به دلیل اصلی نارسایی کبدی که نیاز به پیوند کبد دارد. از نظر تاریخی، خطر بروز مجدد هپاتیت C در کبدی که به تازگی پیوند زده شده است، زیاد بود.

با این حال، یک داروی ضد ویروسی جدید و قدرتمند با بهبود بیماران از ویروس هپاتیت C و جلوگیری از عود بیماری در اندام جدید، در حال تغییر است.

به گفته کامرون، این پیشرفت “یک بازی کاملاً جدید برای افراد مبتلا به هپاتیت C در طی یکی دو سال اخیر” ایجاد کرده است.

بیماری خودایمنی

در صورت داشتن این شرایط قبلی آیا می توانم پیوند کبد انجام دهم؟
منشا بیماری خود ایمنی

در حالی که محققان هنوز در تلاشند علت بیماری خود ایمنی را کشف کنند، کامرون می گوید پیشرفت های جدید در زمینه دارو بر نتایج همه گیرندگان پیوند، به ویژه بیماران مبتلا به بیماری خود ایمنی تأثیر مثبت دارد.

“اغلب افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی پس از پیوند اعضا بهتر عمل می کنند زیرا آنها داروهای سرکوب سیستم ایمنی بدن هستند.

کامرون می گوید: این سیستم ایمنی بدن آنها را آرام می کند و باعث ایجاد این مشکل می شود.

سوء مصرف مواد

کامرون می گوید که به دلیل پیشرفت چشمگیر در درمان بیماری کبد سوئ مصرف الکل ممکن است به زودی به رایج ترین دلیل نیاز افراد به پیوند تبدیل شود.

پیش از این، بیماران مبتلا به سو ء مصرف مواد ممکن است واجد شرایط دریافت کبد جدید نباشند، اما اکنون ممکن است بیمار با شش ماه هوشیاری واجد شرایط شود.

دوران پیری

کامرون می گوید: “قبلاً اگر 70 ساله بودید، نمی توانستید پیوند بزنید.” “اما دیگر اینطور نیست.” او به نمونه گیرنده پیوند اشاره می کند که “50 ساله می شد” و اکنون سالهای بسیار بیشتری از زندگی در پیش دارد.

خطر رد پیوند کبد

حدود 50٪ بیماران پیوند کبد احتمال رد شدن در سال اول پس از پیوند را دارند. کامرون می گوید که اکثر مردم این را می شنوند و فکر می کنند این خبر بدی است که رد این بدان معنی است که ممکن است کبد جدید را از دست بدهند و نیاز به پیوند جدید داشته باشند.

اما، او هشدار می دهد، این درست نیست. یک دوره رد، که با نتیجه آزمایش غیرطبیعی آزمایشگاه مشخص می شود، اغلب بدون این که بیمار آن را بشناسد یا احساس کند، رخ می دهد. در صورت بروز یک قسمت رد، معمولاً با تنظیم دوزهای دارویی برطرف می شود.

کامرون می گوید: “برای پیوند کبد، دوره های رد کردن معمول است و به راحتی کنترل می شود و در نهایت بر بقا طولانی مدت یا نتایج خوب تأثیر نمی گذارد.”

تهدید کمی برای رد کبد وجود دارد زیرا داروهای ضد رد در طول سالها بسیار موثر واقع شده اند. اکنون، محققان با یادگیری نحوه “فریب” سیستم ایمنی بدن برای پذیرش اندام جدید، انگار که عضو شما باشد، به دنبال راه هایی برای از بین بردن نیاز به داروهای پس از پیوند هستند.

کامرون می گوید: “ما به دنبال دلایلی برای انجام پیوند نیستیم.” “ما سعی می کنیم راه هایی را کشف کنیم که از طریق آنها می توانیم پیوندهای نجات دهنده را برای هر کسی که می تواند از آنها بهره مند شود انجام دهیم.”


منبع: hopkinsmedicine

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا