پزشکی و سلامت

دگزامتازون ، اولین داروی کشف شده برای نجات جان افراد مبتلا به کووید 19

در یک کارآزمایی که در مقیاس بزرگ صورت گرفته است، یک استروئید ارزان قیمت و مقرون به صرفه ( دگزامتازون ) ، میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید 19 را که در شرایط بحرانی قرار داشتند ، به میزان یک سوم کاهش داد.

دگزامتازون و درمان کرونا

نتایج این کارآزمایی کنترل شده تصادفی در انگلیس نشان می دهد که یک استروئید ارزان قیمت و معمولی می تواند جان افرادی را که به شدت تحت تأثیر بیماری کووید 19 قرار دارند نجات دهد. این دارو با نام دگزامتازون اولین دارویی است که باعث کاهش مرگ و میر بیماران مبتا به کرونا ویروس می شود. بیش از 430،000 نفر در سراسر جهان بر اثر کرونا ویروس کشته شده اند. در این کارآزمایی ، این دارو خطر مرگ یک سوم از بیماران تحت تنفس مصنوعی ناشی از عفونت کرونا ویروس را کاهش داد.

کنت بیلی ، پزشک مراقبت ویژه در دانشگاه ادینبورگ و عضو کمیته راهنمایی آزمایش RECOVERY گفت: “این یک نتیجه تعجب آور است.”

این مطالعه تعداد بهبود یافته ها را در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ 16 ژوئن اعلام کرد ، اما محققان می گویند که قصد دارند نتایج را به سرعت منتشر کنند و یافته های خود را در اختیار تنظیم کننده های بریتانیا و بین المللی قرار دهند. کارآزمایی ریکاوری ، که از ماه مارس آغاز شده است ، یکی از بزرگترین کارآزمایی های کنترل شده تصادفی است که تاکنون در جهان برای معالجه کرونا ویروس انجام شده است. این آزمایش ، طیف وسیعی از روشهای درمانی بالقوه را آزمایش می کند.

دگزامتازون استروئید کاهش مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا کووید 19
دگزامتازون ، اولین داروی کشف شده برای نجات جان افراد مبتلا به کووید 19

نتایج اثر دگزامتازون بر افراد مبتلا به کرونا

در این مطالعه ، 2100 شرکت کننده در 10 روز ، دگزامتازون با دوز پایین یا متوسط ​​6 میلی گرم در روز را استفاده کردند و نتایج آنها با نتایج 4،300 نفر که تحت درمان با استاندارد عفونت کرونا ویروس قرار گرفتند ، مقایسه شدند. اثر دگزامتازون در بیماران با شدت بیماری تحت تنفس مصنوعی نتیجه دارتر بود.

افرادی که تحت درمان با اکسیژن قرار گرفته اند اما به دستگاه تنفس مصنوعی متصل نیستند ، نیزشاهد پیشرفت بودند و خطر مرگ آنها تا 20 درصد کاهش یافته است. این استروئید هیچ تاثیری در افراد مبتلا به موارد خفیف کووید 19 ، یعنی افرادی که اکسیژن دریافت نکردند یا به دستگاه تنفس مصنوعی وصل نشده بودند نداشت . اندکی پس از انتشار نتایج ، دولت انگلیس بلافاصله استفاده از دگزامتازون را برای معالجه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که نیاز به اکسیژن داشتند ، از جمله افرادی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنند ، مجاز دانست.

 

منبع : nature

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا