پزشکی و سلامت

مصرف مکمل ویتامین D هیچ فایده ای در درمان COVID 19 ندارد

مطالعات پزشکان حاکی از آن است مصرف مکمل ویتامین D با دوز بالا هیچ فایده ای در پیشگیری یا درمان COVID 19 ندارد

 


مصرف مکمل ویتامین D هیچ فایده ای در درمان COVID 19 ندارد

دانشمندان انگلیس، اروپا و ایالات متحده، از جمله کارشناسان دانشگاه بیرمنگام، به طور اجماع در مقاله ای در مورد مصرف ویتامین D هشدار داده اند که استفاده دوزهای زیاد مکمل ویتامین D هیچ تاثیری بر درمان یا پیشگیری COVID 19 ندارد.

براساس این مطالعه، در حال حاضر شواهد علمی کافی وجود ندارد که نشان دهد ویتامین D می تواند در پیشگیری یا درمان COVID 19 مفید باشد.

در پی گزارش های تایید نشده مبنی بر اینکه مقادیر زیادی ویتامین D (بالاتر از 4000IU / d) می تواند خطر انقباض COVID 19 را کاهش داده و از آن برای درمان موفقیت آمیز ویروس استفاده شود.در گزارش جدید منتشر شده در مجله BMJ Nutrition، Prevention * Health، بررسی شده است شواهد علمی مبتنی بر ویتامین D و استفاده از آن در درمان عفونت ها است. ویتامین D هورمونی است که در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست ایجاد می شود و به تنظیم مقدار کلسیم و فسفات موجود در بدن کمک می کند.

پروفسور سو لانام نو، رئیس گروه علوم تغذیه ای دانشگاه سوری و نویسنده اصلی این تحقیق گفت:سطح کافی ویتامین دی در بدن برای سلامتی کلی ما بسیار مهم است، خیلی کم نیز می تواند منجر به ایجاد پوکی استخوان اما مصرف زیاد منجر به افزایش سطح کلسیم در خون شود که می تواند مضر باشد.

مصرف مکمل ویتامین D هیچ فایده ای در درمان COVID 19 ندارد

با بررسی مطالعات قبلی در این زمینه دانشمندان هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط بین مکمل زیاد ویتامین دی در کمک به پیشگیری یا موفقیت در درمان COVID 19 نشان ندادند و در مورد مصرف مکمل ویتامین، بدون نظارت پزشکی، به دلیل خطرات سلامتی هشدار داده اند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ادعا در مورد فواید ویتامین در درمان ویروس کرونا در حال حاضر با مطالعات کافی انسانی پشتیبانی نمی شود و تنها براساس یافته های مطالعاتی است که به طور خاص و دقیق انجام نشده است.

ادعای ارتباط بین میزان ویتامین D و عفونت های دستگاه تنفسی نیز توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفت. مطالعات قبلی در این زمینه نشان داده اند که وضعیت  پایین ویتامین با عفونت حاد دستگاه تنفسی همراه است.یافته های اکثر مطالعات براساس داده های جمع آوری شده از گروه های جمعیتی در کشورهای در حال توسعه بوده و به دلیل خارج نشدن نمی توانند به جمعیت کشورهای پیشرفته تری منتقل شوند.

اساتید کارولین گریگ و مارتین هیویسون از دانشگاه بیرمنگام، پروفسور گریگ می گوید: بیشتر تامین ویتامین D ما از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تامین میشود، با این حال برای بسیاری از افراد به ویژه افرادی که با دسترسی محدود به نور خورشید در طول همه گیری فعلی قرنطینه هستند، دریافت ویتامین D و مکمل آن کافی توصیه می شود اما باید تحت راهنمایی پزشکان انجام شود.

اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کمبود ویتامین D با عفونتهای حاد دستگاه تنفسی همراه است، در حال حاضر شواهد کافی برای ویتامین D به عنوان درمانی برای COVID 19 وجود ندارد و باید از مصرف زیاد مکمل آن جلوگیری کرد زیرا می تواند بسیار مضر باشد.

مصرف مکمل ویتامین D هیچ فایده ای در درمان COVID 19 ندارد

پروفسور جودی باتروسیس، مدیر کل بنیاد تغذیه بریتانیا گفت:مطابق با آخرین راهنمایی های بهداشت عمومی انگلیس در مورد ویتامین D، ما توصیه می کنیم افراد در طول روز ماههای زمستان (از اکتبر تا مارس) یک ویتامین دی  10 میکروگرم در روز مصرف کنند.

منبع:medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا