پزشکی و سلامت

مطالعات نشان می دهد که کم خوابی عصبانیت را افزایش می دهد

این روزها احساس عصبانیت می کنید؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که یک شب خواب خوب ممکن است تنها چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید.این برنامه تحقیقی شامل تجزیه و تحلیل رویا ها و آزمایش های گوناگون است. در ادامه برای درک رابطه کم خوابی و عصبانیت با نبض دیجیتال همراه باشید.

محققان ورودی های روزانه 202 دانشجوی دانشگاه را شامل خواب،فشارهای روانی و عصبانیت آنها را در طول یک ماه ردیابی می کردند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج اولیه نشان می دهد که افراد گزارش کرده اند که در روزهایی که کمتر از حد معمول خوابیدن نسبت به آنهایی که خواب کافی داشته اند،عصبانیت بیشتری را تجربه کرده اند.

تیم تحقیق همچنین آزمایش آزمایشگاهی را انجام داده است که شامل 147 نفر از ساکنان جامعه است.از شرکت کنندگان به طور تصادفی و با حفظ برنامه منظم خواب شبانه در دو شب متفاوت در یک ماه مورد آزمایش قرار گرفتند.

مطالعات نشان می دهد که کم خوابی عصبانیت را افزایش می دهد

به دنبال آن مشخص شد افرادی که در هنگام خوابیدن با شرایط تحریک کننده و استرس زا از جمله سر وصدا و عوامل بیرونی به خواب رفته اند بیشتر از افرادی که در محیط آرامتری استراحت و به خواب رفته اند کمتر عصابی میشوند.

این آزمایش نشان داد که خوابیدن خوب با صدا و شرایط تحریک کننده سازگار بوده و پس از دو روز افراد خشم کمتری را گزارش می کنند. در مقابل، افراد با خواب کم خشم و عصبانیت بیشتری را در پاسخ به سر و صدا منفی نشان می دهند.

که نشان می دهد کم خوابی و با استرس با خواب آلودگی ذهنی بیشترین تأثیر آزمایشی کاهش خواب بر عصبانیت را به خود اختصاص داده است. یک آزمایش مرتبط دیگر نشان داد که افراد در پی یک بازی رقابتی آنلاین، عصبانیت و استرس زیاد را گزارش کردند که در نهایت در کیفیت خواب و عصبانیت افراد تاثیر مستقیم دارد.

زلاتان کریزان،دکترای شخصیت و روانشناسی اجتماعی و استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی آیووا در آمس، آیووا میگویند:نتایج مهم است زیرا آنها شواهد علّی محکمی ارائه می دهند که کمبود خواب باعث افزایش عصبانیت و سرخوردگی در طول زمان می شود.

علاوه بر این، نتایج حاصل از مطالعه روزانه خاطرات نشان می دهد که چنین اثراتی به زندگی روزمره منتقل می شود، زیرا بزرگسالان جوان عصبانیت بیشتری را در بعد از ظهر در روزهایی که کمتر می خوابند گزارش می کنند.

نویسندگان خاطرنشان کردند که این یافته ها اهمیت در نظر گرفتن واکنشهای عاطفی خاص مانند عصبانیت و تنظیم آنها در زمینه اختلال خواب را نشان می دهد.

منبع:medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا