سبک زندگی

چه عواملی باعث ایجاد انواع متداول بوی بد دهان می شوند؟

چه عواملی باعث ایجاد انواع متداول بوی بد دهان می شوند؟

بوی بد دهان، که هالیوز نیز نامیده می شود، تقریباً نیمی از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر اوقات، ناشی از چیزی در دهان یا گلو است. اما در برخی موارد، یک بیماری پزشکی زمینه ای می تواند بوی دهان خاصی ایجاد کند.

از آنجا که بوی بد دهان می تواند نشانه ای از یک مسئله اساسی در سلامتی باشد، مهم است که بدانید چه زمانی فقط یک مشکل است و چه زمانی باید به یک متخصص پزشکی یا دندانپزشکی مراجعه کنید.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

گاهی اوقات، نوع بو می تواند به شما کمک کند تا مشکل اصلی را مشخص کنید.

انواع متداول بوی بد دهان

بوی بد دهان می تواند ناشی از مشکلی در دهان یا دستگاه گوارش یا فرآیندهای متابولیکی در بدن شما باشد.

بیایید نگاهی دقیق به برخی از رایج ترین بو های بد دهان و دلایل احتمالی آن بیندازیم.

نفسی که بوی شیرین یا میوه ای می دهد

دیابت کنترل نشده می تواند منجر به یک وضعیت سلامتی خطرناک به نام کتواسیدوز دیابتی شود. از جمله علائم دیگر، می تواند باعث شود بوی تنفس شما شیرین یا میوه ای باشد.

رژیم های غذایی با کربوهیدرات کم و روزه گرفتن نیز گاهی اوقات باعث می شود نفس شما بو یا طعم مختلفی ببخشد. برخی افراد آن را فلزی توصیف می کنند. برای افراد دیگر، بوی آن شیرین است.

رژیم های کم کربوهیدرات باعث سوختن چربی بدن می شوند که منجر به ترشح مواد شیمیایی به نام کتون در نفس و ادرار می شود. تجمع کتون ها می تواند باعث تغییر بوی نفس شما شود.

نفسی که بوی گندیده یا مایع دارد (مانند زباله)

آبسه یا عفونت در دهان، گلو یا ریه ها ممکن است باعث شود بوی تنفس شما مانند بافت پوسیده باشد.

به عنوان مثال، برونشکتازی، وضعیتی که باعث ضخیم شدن و بزرگ شدن لوله های برونش (مجاری هوا) می شود، می تواند منجر به تکرار عفونت های تنفسی و مخاط بیش از حد با بوی متعفن شدید شود.

همچنین، هنگامی که دندان مصنوعی، تاج و دستگاه های ارتودنسی به درستی متناسب نیستند، غذا می تواند در شکاف ها قرار گیرد. بوی حاصل از غذای قدیمی و رشد باکتری ممکن است بوی پوسیدگی بدهد.

به همین ترتیب، سلامت دندان ضعیف می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حفره ها
 • زخم
 • ضایعات
 • فیستول

این زخم ها مانند دهانه ها می توانند مواد غذایی پوسیده را به دام بیندازند یا بوی پوسیدگی از خود بروز دهند. علت دیگر می تواند بیماری پریودنتال درمان نشده (بیماری لثه) باشد.

گرانولوماتوز همچنین می تواند باعث بوی بد دهان فاسد یا پوسیده شود. این وضعیت یک اختلال التهابی نادر است که باعث مشکلاتی در رگ های خونی، کلیه ها و بینی شما می شود. در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است، اما در صورت پیشرفت بدون درمان، بیماری خطرناک تر می شود.

نفسی که بوی پاک کننده لاک ناخن می دهد

کربوهیدرات ها سوخت سریع سوخت بدن را تأمین می کنند. وقتی کربوهیدرات زیادی مصرف نمی کنید. در نتیجه، بدن شما به جای کربوهیدرات، چربی ذخیره شده را می سوزاند و این می تواند در این مرحله ماده شیمیایی به نام استون تولید کند.

استون همان ماده شیمیایی است که در بسیاری از مواد پاک کننده لاک ناخن وجود دارد. دیابت همچنین می تواند باعث آزاد شدن استون منبع معتبر شود.

نفسی که بوی ترش می دهد

با بیماری ریفلاکس معده (GERD)، عضله بین مری و معده شما به درستی بسته نمی شود. در نتیجه، محتوای معده شما می تواند به داخل مری، گلو یا دهان برگردد.

اگر به ریفلاکس مبتلا هستید، ممکن است نفس شما بوی ترشی مانند غذای هضم شده جزئی بگیرد.

نفسی که بوی مدفوع می دهد

اگر چیزی مانع جریان مواد زائد از طریق روده شود، ممکن است نفس شما بوی مدفوع بدهد. با انسداد، علاوه بر بوی بد دهان، موارد زیر را نیز تجربه خواهید کرد:

 • نفخ شکم
 • استفراغ
 • گرفتگی
 • حالت تهوع
 • یبوست

اگر این علائم را تجربه کردید، لازم است فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا انسداد روده می تواند زندگی را تهدید کند.

نفسی که بوی آمونیاک یا ادرار می دهد

نفسی که بوی آمونیاک یا ادرار می دهد به ازوتمی معروف است. این وضعیت به طور معمول در اثر آسیب به کلیه شما، یا از طریق آسیب یا بیماری ایجاد می شود.

اگر کلیه های شما نتوانند نیتروژن کافی را دفع کنند، مواد شیمیایی در بدن شما تجمع یافته و منجر به بوی آمونیاک می شود.

نفسی که بوی کپک می دهد

افراد مبتلا به بیماری کبد، از جمله سیروز، نفس هایشان بوی مشخصی دارند.

بوی مشخص، fetor hepaticusTrusted Source، توسط ترکیبات آلی فرار (VOC) تولید می شود که در صورت عدم عملکرد صحیح کبد در بدن ایجاد می شود. اعتقاد بر این است که دی متیل سولفید عامل اصلی بوی آن است.

نفسی که بوی شربت افرا می دهد

عدم توانایی در متابولیسم سه نوع آمینو اسید (لوسین، ایزولوسین و والین) می تواند باعث بیماری ادرار شربت افرا شود، که در آن نفس یا ادرار فرد بوی شربت افرا یا قند کارامل می دهد.

اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی و رشد شود.

نفسی که بوی عرق پا می دهد

توانایی تجزیه پروتئین ها برای عملکرد سالم بدن ضروری است. وقتی بدن شما به اندازه کافی آنزیم مناسب برای تجزیه اسیدهای آمینه تولید نمی کند، بسته به نوع آنزیمی که به درستی کار نمی کند، ممکن است نفس شما یکی از چندین بوی مشخص را بگیرد.

ایزوالریک اسیدمی، یک بیماری ژنتیکی که نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهد، باعث تجمع لوسین در خون می شود و منجر به بویی می شود که برخی می گویند بوی تعریق پا دارد.

نفسی که بوی ماهی می دهد

تری متیل آمینوریا یکی دیگر از اختلالات آنزیمی است که در آن بدن شما نمی تواند تری متیل آمین، یک ترکیب آلی را تجزیه کند. این می تواند باعث شود که نفس، عرق و سایر مایعات بدن بوی ماهی ببخشد.

نفسی که بوی کلم آب پز می دهد

هیپرمتیونینمیا، یک اختلال ژنتیکی، هنگامی رخ می دهد که بدن شما نتواند اسید آمینه متیونین را متابولیزه کند. باعث می شود نفس و ادرار شما بوی کلم آب پز شده بگیرد.

افراد مبتلا به این بیماری اغلب علائم دیگری فراتر از این نوع هالیوز ندارند.

چه چیز دیگری می تواند باعث بوی بد دهان شود؟

باکتری

دهان شما گرم و مرطوب است – شرایط ایده آل برای تولید باکتری ها. بیش از 500 سویه مختلف باکتری در دهان شما دیده می شود که بیشتر در سطح بالایی زبان و شکاف بین دندان های شما است.

این باکتری ها باعث ترشح ترکیبات گوگرد فرار (VSC) می شوند، گازهایی که نفس شما را بد بو می کنند.

استعمال دخانیات

یک منبع معتبر در سال 2014 نشان داد که تقریباً 80 درصد افرادی که سیگار می کشند دارای هالیوز هستند. سیگار کشیدن خود باعث بوی بد دهان می شود و همچنین سیگار کشیدن می تواند باعث بیماری های دهان و لثه شود که باعث بدتر شدن نفس می شود.

دهان خشک

بزاق غذا را تجزیه کرده و به مدیریت رشد باکتری در دهان کمک می کند. اگر غدد بزاقی شما بزاق کافی نداشته باشند، دهان شما خشک می شود – وضعیتی به نام خشکی دهان. Xerostomia می تواند منجر به بیماری های لثه، حفره ها و بوی دیگری شود که باعث مشکلات می شود.

برخی از داروها همچنین می توانند دهان شما را خشک کنند، از جمله:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد روان پریشی
 • ادرار آور
 • داروهای فشار خون
 • برخی از داروهای سرطان

در موارد نادر، اختلال در غده بزاقی می تواند در تولید بزاق اختلال ایجاد کند.

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم (یا بهتر بگوییم از آن جلوگیری کنیم)

از آنجا که بوی بد دهان می تواند باعث شود خودتان آگاه باشید، درمان های بی شماری برای اصلاح آن در بازار وجود دارد.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای رفع بوی بد دهان و سلامت دهان خود انجام دهید.

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند حداقل 2 دقیقه روزانه مسواک بزنید. نخ دندان کشیدن روزانه نیز مهم است زیرا ذرات غذا می توانند در جاهایی گیر کنند که مسواک به راحتی نتواند به آنها برسد.

اگر لوازم دندانپزشکی دارید، ممکن است دستگاهی که از آب برای جرم گیری غذا از دهان و از بین بردن میکروب و پس مانده ها استفاده می کند، مانند Waterpik، بهتر از نخ دندان یا نوار کار کند.

برخی از دهانشویه ها با طراوت نفس شما باکتری ها را از بین می برند و بسیاری از آنها حاوی فلوراید هستند تا از پوسیدگی دندان ها و لثه ها محافظت کنند.

معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید

سالی دو بار مراجعه به دندانپزشک اقدام مهم پیشگیری است. با تمیز کردن های منظم می توانید تجمع پلاک های سرسختانه ای را که به سختی می توانید از بین ببرید از بین ببرید.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت همچنین می تواند تکنیک ها و دستگاه هایی را برای اطمینان از رعایت موثرترین روشهای بهداشت دندان در خانه به شما نشان دهد.

از آنجا که بوی بد دهان اغلب در اثر اتفاق افتادن در دهان یا گلو ایجاد می شود، دندانپزشک می تواند به جداسازی علت کمک کند.

با یک متخصص بهداشت صحبت کنید

اگر یک وضعیت سلامتی باعث بوی بد دهان شما می شود، احتمالاً علائم دیگری به جز بوی بد دهان را نیز تجربه می کنید. درمان بوی نفس شما ممکن است نیاز به کنترل وضعیت پزشکی داشته باشد.

اگر یکی از داروهای شما باعث خشکی دهان می شود، با متخصص بهداشت خود در مورد گزینه هایی که این مشکل را ایجاد نمی کند صحبت کنید.

استفاده از محصولات دخانیات را متوقف کنید

کشیدن سیگار و استفاده از تنباکوی جویدنی یا تنفس می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های جدی سلامتی را افزایش دهد، از جمله:

 • سرطان ریه
 • سرطان دهان
 • سرطان حنجره
 • بیماری پریودنتال

ترک سیگار نه تنها نفس شما را بهبود می بخشد، بلکه ممکن است خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی را نیز کاهش دهد.

از محصولاتی استفاده کنید که به خشکی دهان کمک می کنند

مهم این است که به خوبی هیدراته باشید، به خصوص اگر اغلب دچار خشکی دهان می شوید. اگر تمایل دارید که خشکی دهان شما بخاطر خوابیدن با دهان باز باشد، ممکن است بخواهید با یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق خود بخوابید.

محدود کردن کافئین، آنتی هیستامین و الکل نیز ممکن است کمک کند. همچنین سعی کنید از دهانشویه یا دهانشویه حاوی الکل استفاده نکنید.

تعدادی از محصولات برای مرطوب کردن دهان شما در بازار وجود دارد، از جمله آبکشی، آدامس و اسپری دهان که می توانند به جبران مجدد کمک کنند.

خط آخر

بیشتر مشکلات بوی بد دهان به دلیل اتفاقاتی که در دهان یا گلو می افتد ایجاد می شود.

باکتری ها، بیماری های لثه، حفره ها، خشکی دهان، دستگاه های دندانپزشکی با ضعف نامناسب و عفونت ها از جمله دلایل اصلی بوی بد دهان هستند. بعضی اوقات مشکلات در دستگاه روده، کبد و کلیه ها ریشه این مشکل است.

برای پیشگیری یا درمان بوی بد دهان، بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید و حتماً معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید. اگر دندانپزشک نمی تواند علت بوی بد دهان شما را مشخص کند، با پزشک خود صحبت کنید.


منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید