پزشکی و سلامت

چگونه می توان با کلمات مثبت شرایط بد را تغییر داد؟

اگر شیوع ویروس کرونا شما را آزار می دهد، فقط با تغییر کلماتی که برای توصیف وضعیت فعلی خود استفاده می کنید، می توانید احساس بهتری داشته باشید. کلمات مثبت به شما کمک می کنند چالش های کاری خود را از یک فاجعه احتمالی به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید یا در میان یک سری حوادث ناامید کننده، در مسیر امید قرار بگیرید.

در ادامه این مطلب چند روش برای استفاده از کلمات مثبت و ایجاد امید در زندگی روزمره را با شما در نبض دیجیتال در میان می گذاریم.

نیمه پر لیوان را ببیند

چگونه می توان با کلمات مثبت شرایط بد را تغییر داد؟ تا احساس بهتری داشته باشیم
چگونه می توان با کلمات مثبت شرایط بد را تغییر داد؟

به جای اینکه خود را مجبور به انجام کارها ببینید و مثلا بگویید که باید به خرید بروم یا باید خانه را تمیز کنم بهتر است از زاویه ای دیگر به موضوع نگاه کنید و مثلا این را در ذهن خود تکرار کنید که خیلی ها پول خرید یا خانه ای برای تمیز کردن ندارند. در واقع به جای آنکه احساس اجبار داشته باشید، به کارهای خود به چشم فرصت نگاه کنید.

روش دیگر برای آنکه نیمه پر لیوان را ببنید و احساس بهتری داشته باشید این است که به جای معایب کارها مزایای آنها را ببیند و از جمله بندی های مثبت در کارهای خود استفاده کنید. مثلا اگر قرار است که رژیم غذایی تازه ای را دنبال کنید ممکن است با خود بگوییم که دیگر نمی توانم شکلات و شیرینی بخورم. در عوض بهتر است به دنبال مزیت این ٰرژیم غذایی بگردید و مثلا بگویید از این به بعد قرار است سالم تر بخورم.

به جای حرف اضافه «اما» از حرف ربط «و» استفاده کنید

وقتی با همکاران خود صحبت می کنید می توانید برای حفظ بار مثبت جملات خود به جای اما از حرف ربط «و» استفاده نمایید. برای مثال وقتی همکاری می گوید کارت را خیلی خوب در شرکت انجام می دهی، معمولا در این لحظه همه ما منتظر هستیم که متکلم با گفتن عبارت «اما» ایرادی به کار ما وارد کند و در این صورت تمام تاثیر جمله مثبت قبلی از نظرمان پاک میشود.

برای همین بهتر است که در زمان فیدبک دادن به همکاران و تجلیل از تلاششان در محیط کار به جای اما از «و» استفاده نمایید و مثلا بگویید خیلی خوب در شرکت کار میکنی و بهتر است همزمان روی مهارت های ارتباطی خودت هم کار کنید.

تمرین سپاسگزاری به صورت روزانه

چگونه می توان با کلمات مثبت شرایط بد را تغییر داد؟

در پایان روش دیگر برای بهبود جهان بینی تمرین سپاسگزاری است. حق شناسی و سپاسگزاری یعنی به هر نقطه ای که نگاه میکنید چیزهای خوب ببینید. Shawn Achor مولف کتاب مزیت شادی: چطور یک ذهن مثبت سرچشمه موفقیت در کار و زندگی می شود در این باره می گوید که تمرین سپاسگزاری میتواند در نهایت نتیجه مثبتی را در زندگی و کار به ارمغان بیاورد.

تمرین سپاسگزاری نیز بسیار ساده است و صرفا باید هر روز جمله ای کامل شامل سه چیز که برای آن احساس شکرگزاری و رضایت دارید را روی یک تکه کاغذ بنویسید یا بر زبان بیاورید و بگویید که چرا بابت داشتن آنها سپاسگزار هستید. اینکه سلامت هستید و میتوانید صبح ها ورزش کنید یا خانه ای دارید که در آن احساس آرامش و امنیت می کنید میتوانند از جمله این موارد باشند.

در نظر داشته باشید که فکر کردن به چیزهای بد دردی از ما دوا نمی کند اما پیدا کردن خوبی ها در هر جایی میتوانند تغییری شگرف در حس و حال ما ایجاد کند. اگر سپاسگزاری و شکرگزاری را با خود تمرین کنید روزهای چالش برانگیز کار برایتان به درس های مفید تبدیل می شوند و میتوانید از وضعیت بد اقتصادی برای خود فرصت بسازید و امید و احساس بهتری برای خود بوجود بیاورید.

منبع  »  Digiato

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا