پزشکی و سلامت

کشف جدید به تولید داروی مؤثر برای درمان مالاریا کمک می کند

یک مطالعه توسط محققان دانشگاه ملی استرالیا (ANU)منجر به درمان های جدید برای مقابله با مالاریا مقاوم در برابر دارو شد. مالاریا توسط پلاسمودیوم parazites ایجاد می شود که از طریق نیش پشه های آلوده به انسان منتقل می شود.

نویسنده اصلی ، دکتر روونا مارتین که تحقیق آن درباره مالاریا در مجله Nature Communications منتشر شده است اذعان دارد که تکامل مستمر انگل های مقاوم در برابر دارو های موجود ، تهدید قابل توجهی برای کنترل و از بین بردن مالاریا است.

تیم دکتر مارتین به بررسی پلاسمودیوم پروتئین PfCRT که در مقاومت انگل مالاریا در برابر داروهای موجود بسیار مهم است پرداخت.

دکتر مارتین گفت: 20 سال است که محققان در سراسر جهان تلاش می کنند عملکرد PfCRT را درک کنند و بدانند که چرا این پروتئین برای بقای انگل ضروری است. ما موفق شده ایم به این سؤالات دیرپا پاسخ دهیم.

پشه مقاوم در برابر دارو پلاسمودیوم درمان مالاریا

خانم شفیق دستیار دکتر مارتین گفت: برای شناسایی اهداف دارویی جدید برای مبازره با مالاریا ، کسب اطلاعات بیشتر در مورد زیست شناسی انگل و پروتئین های مسئول مقاومت در برابر داروهای خاص ، بسیار ضرورت دارد و مطالعه ما درباره PfCRT به همه این اهداف کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که PfCRT می تواند توسط داروها مهار شود و نشان می دهد که عملکرد طبیعی آن شبیه یک “مواد مخدر” است. همچنین این تحقیق راه را برای طراحی روش های جدید درمانی هموار می کند.

دکتر مارتین گفت: دانستن نحوه عملکرد PfCRT به تولید داروهای ضد مالاریا کمک خواهد کرد. این داروها همچنین می توانند در درمانهای ترکیبی نیز مورد استفاده قرار گیرند تا مقاومت دارو در برابر PfCRT را خنثی كند.

ما اکنون نیز در شرایطی هستیم که بتوانیم علل و محدودیت هایی را که نشان دهنده تکامل PfCRT در نقاط مختلف جهان است را برطرف کنیم.

طبق جدیدترین گزارش ، حدود 228 میلیون مورد مبتلا مالاریا در سال 2018 رخ داده است.

همچنین در سال 2018 حدود 405،000 فوتی بر اثر پشه مالاریا وجود داشته است و این باعث شده است که جستجو برای درمان های مؤثرتر بسیار ضروری باشد.

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا